Osiek, Łoniów, Koprzywnica. Cytomammobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Bezpłatne badania dla kobiet.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Osiek, Łoniów, Koprzywnica. W tych miejscowościach stacjonował będzie w najbliższych dniach cytomammobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Mieszkanki wymienionych gmin mają możliwość bezpłatnego wykonania cytologii i mammografii.

 

W poniedziałek i wtorek ( 24 i 25 maja) cytomammobus będzie stał  w Osieku przy tamtejszym przy Urzędzie Miasta i Gminy.  Pacjentki mogą bezpłatnie się badać  od 10.00 do 16.00 po wcześniejszej rejestracji telefonicznej ( 661 911 300).

Personel cytomammobusa został zaszczepiony przeciwko COVID-19. Przestrzega wszystkich zaleceń przeciwepidemicznych, jest wyposażony w środki ochrony indywidualnej, maseczki, płyn do dezynfekcji, po każdym badaniu sprzęt jest dezynfekowany. Pacjentki są umawiane na konkretną godzinę, aby nie musiały czekać w kolejce.

Mówi sekretarka medyczna ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii Zuzanna Drzewicz.

Kobiety, których wyniki badań będą budziły wątpliwości nie pozostaną bez opieki. Tłumaczy Joanna Wesołowska położna ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Bezpłatna mammografia – zgodnie z Programem Profilaktyki Raka Piersi – jest przeznaczona dla pań w wieku od 50 do  69 roku życia. Badanie należy wykonywać co dwa lata.

Z bezpłatnego badania cytologicznego na zasadach Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy mogą skorzystać panie w wieku 25-59 lat. Zgodnie z wytycznymi programu badanie należy powtarzać co trzy lata. W cytomammobusie ŚCO wykonywane są dwa rodzaje badania cytologicznego: cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i umożliwia wykrycie większej ilości nieprawidłowych komórek.

26  i 27 maja  cytomammobus ŚCO  będzie stał na placu przy Urzędzie Gminy  w Łoniowie, a 28 maja przy domu kultury w Koprzywnicy.