Mielec: Zmarł ks. Kanonik Franciszek Hanek

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Tomasz Łępa

W Mielcu w wieku 100 lat zmarł ks. Kanonik Franciszek Hanek – pochodzący z parafii św. Mateusza kapłan inkardynowany do archidiecezji wrocławskiej. Duszpasterz w Bolesławcu, wrocławskim Psim Polu, proboszcz w Szewcach, Łosiowie i Kostomłotach. Przyczynił się do odbudowy ze zniszczeń wojennych 13 kościołów i 1 kaplicy. Ostatnie 25 lat, będąc już na zasłużonej emeryturze, niestrudzenie posługiwał w mieleckiej Bazylice św. Mateusza w Mielcu.

Podczas swoich 99 urodzin zmotoryzowana Grupa Rekonstrukcyjno-Historyczna im. gen. Stanisława Maczka z Mielca postanowiła zrobić duchownemu motoryzacyjną niespodziankę. Przewiozła księdza jubilata  ulicami miasta i dotarła na Polanę Wyklętych, gdzie przygotowano dla niego urodzinowe ognisko w partyzanckim klimacie.

Ks. Kanonik Franciszek Hanek urodził się 23 lipca 1921 roku w Mielcu. W 1939 roku pracował w zakładach lotniczych WSK Mielec, które podczas wojny przejęli Niemcy. Stamtąd wykradał techniczne plany budowy niemieckich samolotów bombowych Heinkla i przekazywał je jako łącznik dowódcom Armii Krajowej. W tym czasie należał też do oddziału partyzanckiego „Jędrusie”, w którym pełnił funkcję łącznika i instruktora broni. Jest absolwentem Państwowego Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Konarskiego w Mielcu. Święcenia kapłańskie przyjął 3 czerwca 1951 roku w kościele pw. Świętego Krzyża we Wrocławiu. Do końca życia, mimo problemów zdrowotnych, dobry humor nie opuszczał kapłana.

W 2021 roku zmarły kapłan został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności społecznej i patriotycznej, za pracę duszpasterską oraz wspieranie polskiego podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej. Pogrzeb odbędzie się w niedziele, 12.12, o godz. 14.00.

Tomasz Łępa