Gorzyce. Pawilon w Technicznym Ogrodzie nominowany do ważnej nagrody

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Pawilon w Technicznym Ogrodzie w Gorzycach został nominowany do Europejskiej Nagrody za Przestrzeń Publiczną. Konkurs od 2000 roku organizowany jest przez Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie.

Nagroda ma charakter honorowy, przyznawana jest wspólnie autorom i promotorom prac realizowanych w 47 krajach tworzących Radę Europy. W skład Jury tegorocznej Nagrody wchodzą wybitni profesjonaliści z całej Europy.

Zgodnie z regulaminem konkursu jury oceni propozycje, które najlepiej odpowiadają na pojawiające się wyzwania przestrzeni publicznej i uwzględni zapadalność transformacji miejskiej w jej specyficznym kontekście oraz jej wpływ na życie zbiorowe, z perspektywy kulturowej, społecznej i środowiskowej.

Pawilon w Technicznym Ogrodzie został wybudowany w 2022 r. Sprawia on wrażenie lewitującego pośród zieleni, waży około 10 ton. Jego projekt nawiązuje do zapomnianej już polskiej tradycji architektury konstrukcyjnej, którą reprezentował profesor Wacław Zalewski, autor m.in. katowickiego Spodka. Bezpośrednio konstrukcja Pawilonu i koncepcja Technicznego Ogrodu nawiązuje do przemysłowej tradycji regionu. Pawilon został zaprojektowany przez architekta Bartka Bukowskiego i konstruktora Michała Woźniaka.

(Fot. Jorge de Jorge)