Uwaga, nadciągają upały. Temperatura będzie stopniowo rosnąć – w czwartek termometry pokażą od 26 do 28 stopni Celsjusza, w piątek od 29 do 31 stopni, a w sobotę od 30 do 32 stopni. Najgorętsza ma być niedziela – wtedy temperatura może wzrosnąć nawet do 35–37 stopni.
W czasie największego upału warto unikać słońca, pić dużo wody, ograniczyć wysiłek fizyczny i nie zostawiać dzieci ani zwierząt w samochodach. Szczególną uwagę należy zwrócić na osoby starsze i potrzebujące pomocy. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko pożarów – przypominają strażacy i apelują o ostrożność.
Mówi st. bryg. Marcin Betleja rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej:
Strażacy przypominają również o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą.
Szczególną uwagę trzeba zwracać na dzieci i nie pozostawiać ich bez opieki nawet na chwilę. Nie tylko nad wolą, ale i w samochodach.
W przypadku zauważenia pożaru lub osoby potrzebującej pomocy należy niezwłocznie powiadomić służby ratunkowe pod numerem alarmowym 112.
W związku z wysokimi temperaturami służby przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas upałów. Należy regularnie pić wodę, unikać przebywania na słońcu w godzinach od 11.00 do 17.00 oraz nosić lekką, przewiewną odzież i nakrycie głowy. Warto ograniczyć wysiłek fizyczny i, jeśli to możliwe, przebywać w chłodnych lub zacienionych miejscach. Szczególną opieką należy otoczyć dzieci, seniorów oraz osoby przewlekle chore. Jeśli pojawią się objawy przegrzania, takie jak silne osłabienie, zawroty głowy, nudności czy ból głowy, należy schłodzić organizm i w razie potrzeby skontaktować się z pomocą medyczną.








