Druga część uroczystości odbyła się na Cmentarzu Komunalnym, gdzie zgromadzeni pod Pomnikiem Sybiraków oddali hołd Rodakom męczennikom 'Golgoty Wschodu oraz zapalili znicze i złożyli wiązanki kwiatów przy grobie śp. Posła Leszka Deptuły.
(Tomasz Łępa)
Jak zapewnił Starosta, pamięć o tamtych wydarzeniach będzie przekazywana kolejnym pokoleniom.
Uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia zgromadziły na liturgii samorządowców, przedstawicieli instytucji i organizacji, polityków oraz mieszkańców Mielca. Tuż po zakończonej mszy, złożono kwiaty przed tablicami upamiętniającymi ofiary Zbrodni Katyńskiej i tablicą upamiętniającą ofiary Katastrofy Smoleńskiej w tym śp. Leszka Deptuły. Obecny na uroczystości starosta powiatu mieleckiego, Andrzej Chrabąszcz powiedział:
Mszą św. w Bazylice Mniejszej pw. Św. Mateusza rozpoczęły się mieleckie uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy lotniczej w Smoleńsku oraz pomordowanych w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni. O współczesnym patriotyzmie i miłości do Ojczyzny , mówił w czasie homilii ks. Janusz Kłęczek, proboszcz parafii.








