Urząd Marszałkowski w Rzeszowie stał się miejscem wyjątkowej ekspozycji, upamiętniającej jedną z najważniejszych postaci w historii Polski – Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jego popiersie, wykonane z wielką dbałością o detale, stanęło w reprezentacyjnej części budynku, symbolizując pamięć o niepodległościowych dążeniach i bohaterstwie pierwszego Naczelnika Państwa.
Podczas uroczystego odsłonięcia popiersia marszałek podkarpacki Władysław Ortyl zaznaczył iż samorząd województwa starał się wspierać inicjatywę upamiętnienia Józefa Piłsudskiego. Upamiętnienie wpisuje się w 90. rocznicę śmierci Marszałka Piłsudskiego.
Z kolei Dariusz Zięba – prezes Związku Piłsudczyków RP, oddział w Rzeszowie podziękował za dotychczasowe wsparcie dodając, że prezentacja popiersia wpisuje się w 90. rocznicę śmierci Marszałka Piłsudskiego
Popiersie Marszałka to autentyczny element projektu pomnika Józefa Piłsudskiego, który stoi na Placu Wolności od 2019 r. Zostało ono przekazane przez rzeźbiarza Władysława Dudka Związkowi Piłsudczyków RP Oddział w Rzeszowie 9 stycznia tego roku. W uroczystości odsłonięcia wzięli udział przedstawiciele samorządu województwa, uczniowie z rzeszowskich szkół i Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2021.
==============
Mielec/Rzeszów: Uroczystość wręczenia Medali Reipublicae Memoriae Meritum
W Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbyła się uroczystość wręczenia Medali Reipublicae Memoriae Meritum. Medalem tym Instytut Pamięci Narodowej honoruje osoby, które działają na rzecz trwałego upamiętniania wydarzeń i postaci z historii Narodu Polskiego w latach 1917–1990 oraz wspierają IPN w działalności edukacyjnej, naukowej i wydawniczej.
W imieniu prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz Kapituły Medalu Reipublicae Memoriae Meritum medale wręczył dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.
Wśród odznaczonych srebrnym medalem znaleźli się mielczanie: Zbigniew Jerzy Skrzypczak – wieloletni Dyrektor Muzeum Regionalnego – Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Od wielu lat nieprzerwanie kultywuje pamięć o ofiarach Zbrodni Katyńskiej m.in. poprzez współorganizację i osobiste uczestnictwo w uroczystościach rocznicowych ludobójstwa dokonanego na elicie intelektualnej narodu polskiego. W 2009 r. był lokalnym koordynatorem posadzenia Dębu Pamięci poświęconemu Zdzisławowi Wagnerowi, w 2014 r. współtworzył i koordynował Obywatelski Komitet Obchodów 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, którego staraniem dokonano gruntownej renowacji pomnika Mieleckiej Ściany Katyńskiej. Od 2015 r. jest Przewodniczącym Mieleckiego Komitetu Katyńskiego. Jest też autorem książki „Nierozstrzelana pamięć. Mielecki Słownik Katyński”, w której znajduje się 93 biogramy mieleckich katyńczyków.
Kolejną osoba uhonorowaną jest Andrzej Zemmel – wolontariusz i działacz społeczny. Dowódca Jednostki Strzeleckiej 2093 im. gen. broni Władysława Sikorskiego w Melcu , który dba o edukację historyczną i wychowanie patriotyczne podległych sobie strzelców i orląt, wspierając tym samym Instytut Pamięci Narodowej w działalności edukacyjnej. W latach 2005-2006 jako uczestnik Pielgrzymek Instruktorskich Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej do Katynia zebrał bogatą dokumentację fotograficzną tabliczek memoratywnych poświęconych pomordowanym mieszkańcom Mielca i okolic. Od 2015 r. jest członkiem Mieleckiego Komitetu Katyńskiego, jest również Prezesem Stowarzyszenia Społeczno-Edukacyjnego „Orzeł Biały – Strzelec” w Mielcu.
Wśród odznaczonych tym medalem są także osoby i instytucje z Podkarpacia: Wiesław Hap, ks. prałat Władysław Jagustyn, Andrzej Klimczak, Eryk Matecki, Adam Pawluś, Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu, Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, wójt gminy Tuszów Narodowy Andrzej Głaz, Alina Bosak, dr Małgorzata Kutrzeba, ks. dr Ireneusz Folcik, Artur Żak, Ks. prał. Artur Grzęda oraz Andrzej Romaniak.