Dziś Dzień Babci zaś jutro Dzień Dziadka, to dwa święta, które zostały ustanowione stosunkowo niedawno, bo w latach 60 ubiegłego wieku. Obchodzi się je 21 i 22 stycznia.
Z życzeniami miłości, szacunku i wspomnień dla wszystkich obchodzących to święto spieszy prezydent Mielca, Radosław Swół.
Jak dodaje prezydent, Mielec nie byłby dziś tym samym miastem gdyby nie seniorzy, którzy umieli sprostać wyzwaniom w trudnych czasach dla miasta.
Sama zaś historia Dnia Babci w Polsce sięga 1964 roku. Z inicjatywą powstania święta wyszedł tygodnik „Kobieta i Życie”. Rok później „Express Poznański” poparł ten pomysł po wystąpieniu Mieczysławy Ćwiklińskiej jako babci w sztuce „Drzewa umierają stojąc”. W efekcie Dzień Babci został oficjalnie wprowadzony w życie w 1966 roku i ustalono, że będzie obchodzony 21 stycznia, czyli w dzień wystawienia sztuki w Poznaniu.
Z kolei na Dzień Dziadka przyszło nam trochę poczekać. Pierwsze pomysły na wprowadzenie tego święta padły dopiero w 1978 roku, w Telewizji Polskiej, która ogłosiła konkurs na ustalenie daty dla tego dnia. W 1981 roku Dzień Dziadka został wpisany do kalendarza zaraz po Dniu Babci, czyli 22 stycznia.