Stalowa Wola ma swój budżet na 2025 rok. Rada Miejska po długiej dyskusji niejednogłośnie uchwaliła przyszłoroczne finanse miasta.
Ponad 6 godzin – tyle trwała dyskusja na temat budżetu Stalowej Woli na 2025 rok. Przy okazji ustalania przyszłorocznych finansów miasta nie brakło odniesień do mijającego roku.
Kto powinien uderzyć się w pierś za realizację tegorocznego budżetu
Dyskutowano nad wykonaniem budżetu, który, według informacji prezydenta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego, wykonany został w 85%. Zarówno włodarz jak i opozycja prześcigali się w argumentach, kto przeszkadzał i co zawiodło, że nie udało se w pełni zrealizować planu.
W odniesieniu do przyszłorocznego budżetu opozycja poddawała w wątpliwość możliwość jego realizacji, mówiła o zadłużeniu miasta konieczności oszczędzania oraz wstrzymania się od kosztochłonnych inwestycji.
Włodarz proponuje opozycji nowe otwarcie i współpracę
Prezydent zaapelował o to, aby mimo różnic politycznych wspólnie działać na rzecz dobra i rozwoju miasta. Zapowiedział też częstsze wspólne, merytoryczne dyskusje na temat ważnych spraw dla miasta, które odbywałyby się bez udziału mediów.
Obiecał także, że zostaną ponownie przeanalizowane najbardziej kosztochłonne inwestycje zaplanowane do rozpoczęcia w 2025 roku. I co ważne, jeśli zajdzie konieczność, zostaną odsunięte w czasie.
Opozycja zagłosowała przeciw
Mimo tych zapewnień radni opozycji zagłosowali przeciw budżetowi na 2025 rok. Tak argumentował tę decyzję radny Damian Marczak
I tak się stało. Ostatecznie przyszłoroczny budżet Stalowej Woli został uchwalony 14 głosami 'za’, przy 5 'przeciw’ i 2 wstrzymujących się. Mówi prezydent miasta Lucjusz Nadberezny
Na nowe otwarcie w sprawie pracy na rzecz Stalowej Woli i większą otwartość władz miasta na argumenty opozycji liczy wiceprzewodnicząca rady Miejskiej w Stalowej Woli Joanna Grobel-Proszowska. Przyznała, że są decyzje dotyczące uchwalonego budżetu, które mogą się podobać
A tak wygląda przyszłoroczny budżet Stalowej Woli w liczbach.
Finanse miasta na 2025 rok po stronie dochodów wynosić będą trochę ponad 809 milionów złotych. Wydatki zaś, to kwota 852 milionów, z tego wydatki inwestycyjne mają wynieść 457 milionów złotych. Niemal wszystkie zaplanowane inwestycje mają być realizowane z dofinansowaniem – łącznie to kwota 285 milionów.
Deficyt w przyszłym roku ma wynieść 43 miliony złotych.