Stanowisko Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność“ z dn. 19 listopada 2024 r. ws. sytuacji zakładów pracy w województwie świętokrzyskim
Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność“ z niepokojem przyjmuje informacje dotyczące pogarszających się perspektyw funkcjonowania a nawet istnienia wielu przedsiębiorstw w województwie świętokrzyskim. Znane są od tygodni plany konwersji właściciela Huty Celsa w Ostrowcu Świętokrzyskim i niejasności z tym związane co do planów przyszłego właściciela. Losy ZUChiAP Chemar S.A. zależą już od decyzji sądowej i należy jedynie liczyć, że nie będzie to upadłość firmy. Kilka zakładów ograniczyło lub doraźnie wstrzymało produkcję, licząc na poprawę koniunktury gospodarczej.
Szczególny niepokój budzi sytuacja społeczna i pracownicza w powiecie staszowskim w związku z planowanymi zwolnieniami grupowymi w Siarkopolu S.A. w Grzybowie. Planowane zwolnienia, bez przekonujących planów naprawczych, a w szczególności bez jasnej perspektywy inwestycji w nowe ujęcia wydobywcze, rodzą społeczne niepokoje i obawy o istnienie tej jedynej poważnej kopalni siarki w Polsce i szerzej – w świecie. Planowana baza logistyczno — przeładunkowa na kolejowej linii LHS w jednej z działek Siarkopolu, choć konieczna i oczekiwana, w żaden sposób nie rozwiązuje problemu produkcji i przetwarzania siarki. Tak zarysowany tylko niepokojący obraz, pogłębia poważna niepewność co do formy dalszego funkcjonowania i istnienia Elektrowni Połaniec usytuowanej w tymże powiecie staszowskim. Rządowy projekt wygaszania do 2040r. elektrowni węglowych stanowi zagrożenia dla istnienia Elektrowni Połaniec jeśli nie zostaną podjęte działania w zakresie tzw. „zazieleniania“ i transformacji na paliwo gazowe.
Niepokoje pracowników Elektrowni Połaniec są tym bardziej uzasadnione, jeśli się zważy, że już obecnie tzw. blok zielony jest największy w skali Europy i choćby to winno predysponować Elektrownię Połaniec do istnienia po 2040r.
Należy też zwrócić uwagę na funkcjonalną współzależność Elektrowni Połaniec i Siarkopolu Grzybów. Technologiczna gorąca woda dostarczana przez Elektrownię służy do wytapiania pokładów siarki a w konsekwencji do jej wydobycia.
Przykładowo zarysowane te niepokojące sytuacje wymagają poważnych analiz przyczyn takiego stanu i podjęcia decyzji przeciwdziałających niebezpieczeństwu ograniczenia funkcjonowania tych przedsiębiorstw.
Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność“ apeluje do władz województwa oraz agend rządowych o podjęcie takich działań. Ze swojej strony deklarujemy aktywne, w dobrej woli włączenie się do tych prac.