W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dębicy dyskutowano o kobietach, które tworzyły historię. Wszystkie one znalazły swoje miejsce w książce Alicji Zioło zatytułowanej „Krakowianki. Twarze polskiej herstorii”.
To spisane historie kilkunastu kobiet, które pochodziły z różnych epok, klas i zawodów a wszystkie łączy Kraków, a także znaczenie dla historii. Autorka książki − Alicja Zioło, krakowska przewodniczka i badaczka herstorii, przygotowała wnikliwe obrazy z życia bohaterek. Przeplatają się one z realistycznymi opisami Krakowa dawnych lat kontrastowanymi ze współczesnością.
Mówi Alicja Zioło, pisarka.
Alicja Zioło pochodzi z Dębicy. Skończyła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, a obecnie pracuje jako przewodniczka po Krakowie. „Krakowianki” to jej literacki debiut, który spotkał się z uznaniem nie tylko czytelników. Książka otrzymała Nagrodę Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Mówi Monika Rojek – Kałek, dyrektor biblioteki.
Spotkanie było również okazją do wspomnienia o kobietach, które zapisały się na kartach historii najbliższych okolic. Mowa tu między innymi o Marii Balko, księżnie Helenie Jabłonowskiej czy hrabinie Helenie Płockiej. To właśnie one tworzyły regionalną herstorię.