Profilaktyka, wsparcie psychologiczne dla pacjentów i ich rodzin, prerehabilitacja a także nowoczesne metody leczenia nowotworów – to niektóre z tematów jakie poruszono dziś w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Tarnobrzegu, podczas I Tarnobrzeskiej Konferencji Onkologicznej dla Pacjentów.
O tym, że warto się badać przekonywała podczas swojego wystąpienia projektantka mody, szefowa Fundacji Artystycznej GA MON Justyna Wesołowska, u której w zeszłym roku zdiagnozowano złośliwego raka piersi. – Mnie samej ciężko o tym mówić bo cały czas jestem w trakcie leczenia. Widzę jednak, że w społeczeństwie rozmowa o chorobie onkologicznej kogoś bliskiego jest tematem tabu. Nie tak to powinno wyglądać – powiedziała.
W gronie prelegentów znaleźli się lekarze pracujący w szpitalu wojewódzkim w Tarnobrzegu, amazonki oraz pracownicy dydaktyczni uczelni. Poszczególnym tematom przysłuchiwali się między innymi studenci kierunków pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne oraz psychologia. Obecność studentów szczególnie tej ostatniej specjalizacji nie jest przypadkowa – powiedziała nam prorektor w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Tarnobrzegu doktor habilitowany Anna Szylar.
Choroby nowotworowe stanowią drugą, po chorobach układu krążenia, najczęstszą przyczynę zgonów w Polsce. Są wyliczenia, że za 5 lat będą one na pierwszym miejscu. Związane jest to z naszym trybem życia oraz niechęcią do badań profilaktycznych – podkreśla kierownik Centrum Onkologicznego Wojewódzkiego Szpitala w Tarnobrzegu, Marcin Sawicki
W leczeniu nowotworów stosowane są co raz nowocześniejsze metody. Jedną z nich jest brachyterapia.
Organizatorami konferencji były Wojewódzki Szpital imienia Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych imienia profesora Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu oraz Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, Oddział w Tarnobrzegu.