Zarząd Województwa Podkarpackiego wydał oświadczenie o wyrażeniu sprzeciwu wobec usunięcia postaci Rodziny Ulmów z ekspozycji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jak czytamy w Oświadczeniu, „Samorząd Województwa Podkarpackiego był jedną z pierwszych instytucji, które rozpoczęły proces przywracania pamięci i należytego miejsca w historii Rodzinie Ulmów i wielu innych Polaków, którzy podczas II wojny światowej wykazali się podobnie heroiczną postawą”.
Przypomnijmy, w 2008 roku Sejmik Województwa Podkarpackiego jednomyślnie podjął decyzję o powołaniu instytucji poświęconej Polakom ratującym Żydów w trakcie okupacji niemieckiej, co w 2016 roku znalazło zwieńczenie w postaci Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.
Jak czytamy w piśmie, „odnosząc się do oświadczenia wydanego przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Zarząd Województwa Podkarpackiego apeluje i oczekuje przywrócenia Rodzinie Ulmów godnego, miejsca w przestrzeni muzeum”.
Rodzina Ulmów, znana także jako Józef i Wiktoria Ulmowie z siedmiorgiem dzieci –to polska rodzina z Markowej, która w czasie okupacji hitlerowskiej podczas II wojny światowej próbowała ratować polskie rodziny żydowskie, ukrywając je we własnym domu podczas Holokaustu. Rodzina została zamordowana przez Niemców 24 marca 1944 w tzw. zbrodni w Markowej.