Dzień Rodzicielstwa Zastępczego obchodzony 30 maja, którego celem jest promowanie i rozwijanie rodzinnej pieczy zastępczej w Polsce był okazją do spotkania z rodzinami zastępczymi z powiatu mieleckiego współpracującymi z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, które wychowują dzieci, dając im dom i poczucie pewności.
Mówi Beata Kardyś dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
Staramy się dać tę namiastkę i nauczyć czym może być rodzina mówią Marek I Grażyna Korpanty, pełniący funkcję rodziny zastępczej.
Po raz pierwszy rodziną zastępczą stali się Gerard i Beata Burczy.
Święto Rodzicielstwa Zastępczego ma zwiększać świadomość tego, jak ważną rolę pełnią rodziny zastępcze. Rodzicielstwo zastępcze to nie to samo co adopcja. Jednak im więcej chętnych dorosłych, odpowiedzialnych i przygotowanych do podjęcia wyzwania, tym lepiej dla porzuconych dzieci.
Aby zostać rodzicem zastępczym należy przejść około trzymiesięczne szkolenie obejmujące elementy prawa rodzinnego, wybrane elementy pedagogiki, psychologii rozwojowej i wychowawczej, wiedzę i umiejętności rozpoznania i oceny sytuacji rodzinnej dziecka, podstawową wiedzę o uzależnieniach czy informacje o instytucjach wspierających. Rodziny zastępcze wraz ze swoimi podopiecznymi mają także zapewnione wsparcie specjalistów: psychologów, pedagogów, prawników…
Tomasz Łępa