Ponad pięciuset uczestników wystąpiło w miniony weekend w Baranowie Sandomierskim podczas 30 jubileuszowej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej ‚Dziecko w Folklorze’.
To soliści śpiewacy, grupy śpiewacze, obrzędowe, instrumentaliści i zespoły taneczne. Niektórzy pokonali kilkaset kilometrów, aby pokazać się na scenie w Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury. Ich występy oceniało jury, w skład, którego weszli: etnograf, etnochoreograf i etnomuzykolog. Na scenie można było podziwiać między innymi widowiska obrzędowe, tańce czy pieśni sieroce. Wszystkie występy musiały nawiązywać do głównej tematyki wydarzenia, jakim było „dziecko”.
W tym roku Baranów Sandomierski reprezentowała między innymi 8 letnia Madzia Lis.
Pani Barbara Lis podziela pasje córki.
W festiwalu udział wzięła Nela Rapa z Bigłoraja.
Zespół Regionalny „Dolina Słomki” ze Stronia w powiecie limanowskim w festiwalu Dziecko w Folklorze wziął udział po raz pierwszy. Do Baranowa Sandomierskiego przyjechały grupy obrzędowa, taneczna i śpiewacza. W ich repertuarze znalazły się dawne przyśpiewki i zabawy ludowe. Mówi kierownik zespołu Anna Liszka.
Uczestników witały panie z Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki w Baranowie Sandomierskim. Lasowiaczka Barbara Sroczyńska nie kryje radości z ogólnopolskiego charakteru konkursu.
– Festiwal z roku na rok ewoluuje – powiedział współorganizator wydarzenia, dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Baranowie Sandomierskim Mirosław Smykla.
Zastępca burmistrza Baranowa Sandomierskiego Marek Baraszcz był pod wrażeniem ilości uczestników tegorocznej edycji festiwalu.
Na zwycięzców czekały nagrody finansowe, oraz rzeczowe w postaci drewnianego Ptoka Klepoka wykonanego w miejscowych Warsztatach Terapii Zajęciowej. Wydarzeniu towarzyszyły warsztaty rękodzieła oraz koncert zespołu Karczmarze.