W najbliższy czwartek przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, którą tradycyjnie w Polsce nazywamy Bożym Ciałem.
Głównym punktem obchodów jest procesja eucharystyczna ulicami miasta. Uczestnictwo w niej to publiczna manifestacja wiary. Na czele procesji niesiona jest zawsze monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Procesja z monstrancją zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach. Ołtarzy jest tyle, ilu było ewangelistów. Na każdym przystanku czytane są fragmenty z jednej Ewangelii, a więc po kolei – Mateusza, Marka, Łukasza i Jana.
O tym, jak obchody Bożego Ciała będą wyglądać w Sandomierzu, mówi ks. Grzegorz Słodkowski – rzecznik diecezji sandomierskiej:
W procesji eucharystycznej wezmą udział kapłani, prałaci i kanonicy kapituły katedralnej, siostry zakonne, alumni sandomierskiego seminarium, przedstawiciele rzemiosła, członkowie wspólnot parafialnych, dzieci pierwszokomunijne oraz Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Uroczystości uświetni swoim śpiewem Chór Katedralny, prowadząc śpiew liturgiczny i przy ołtarzach eucharystycznych.
Procesja zakończy się przy kościele seminaryjnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.
Po zakończeniu procesji, wierni często zrywają gałązki brzozy, które były używane do dekoracji. Wierzy się, że takie gałązki mają specjalne, błogosławione właściwości i przynoszą ochronę oraz błogosławieństwo dla domów, w których zostaną umieszczone.
Pierwsza majówka na statku z biskupem Nitkiewiczem miała miejsce w 2018 roku.