Majowy weekend to okazja do odwiedzin Koprzywnicy, o czym przypominają władze miasta projektem „Koprzywnica na weekend”, promując walory turystyczne tego średniowiecznego miasta oraz całej gminy.
Mówi burmistrz Koprzywnicy Aleksandra Klubińska:
Koprzywnica położona jest przy drodze krajowej Kraków – Sandomierz na krawędzi doliny Wisły.
Przez miasto przepływa niezwykle urokliwa rzeczka – prawdziwe eldorado dla wędkarzy łowiących pstrąga – Koprzywianka, na której to nieopodal kościoła św. Floriana usytuowany jest zbiornik wodny Koprzywianka w skład którego wchodzi zbiornik „Danusia” i „Hania”, w którym łowić można ryby spokojnego żeru, a także drapieżne szczupaki i okonie.
Teren, na którym leży Koprzywnica to miejsce, gdzie przed wiekami rozciągała się pierwotna Puszcza Sandomierska. Dziś nie ma już śladu po prastarych borach, można jedynie spotkać pojedyncze pomnikowe okazy drzew. Obecnie od południa i zachodu miasto otaczają piękne lasy iglaste (przeważnie sosnowe) i liściaste, które są niezwykle bogate w runo leśne.
Krajobraz w okolicy Koprzywnicy jest bardzo urozmaicony. Tworzą go pagórki opadające ku dolinie Wisły, liczne wąwozy, pasy pól uprawnych, łąk, sadów, niewielkie zagajniki, jak i duże lasy.
Uwagę przyciąga niezwykle malowniczy zespół opactwa cystersów: kościół św. Floriana z XIII w., wschodnie skrzydło klasztorne z XIII w. czy dworek opacki z 1620 r., przebudowany w XVIII w.