Powiatowy Zespół Placówek Szkolno – Wychowawczych w Mielcu przy ul. Królowej Jadwigi 1 po raz pierwszy zorganizował Niebieskie Igrzyska. Miały one na celu pokazać, że każdy może być sportowcem i każdy ma szansę osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości zaś konkurencje drużynowe służą integracji oraz rozwijaniu i wzmacnianiu więzi.
Od 2022 roku Niebieskie Igrzyska stały się dla wielu szkół, przedszkoli, a nawet dla gmin i miast formą obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu oraz Miesiąca Wiedzy na temat autyzmu.
W Niebieskich Igrzyskach w Mielcu udział wzięło blisko 100 dzieci zarówno z zaprzyjaźnionych mieleckich przedszkoli jak i wychowanków tutejszej placówki.
Mówi dyrektor Powiatowego Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczych w Mielcu, Krystyna Bajger.
Swoją obecność na tym wydarzeniu zaznaczyli m.in. mieleccy piłkarze ręczni i wyjątkowi goście, mówi Elżbieta Racz, psycholog pracujący w mieleckim ośrodku szkolno-wychowawczym.
Niebieskie Igrzyska pokazują jak wspaniale dzieci z autyzmem mogą uczestniczyć w zajęciach sportowych i wspólnotowych. Jak dodaje Maria Dudzik z Przedszkola nr 7 w Mielcu jest to dobra okazja również do tego aby uczyć dzieci od najmłodszych lat tolerancji a to w przyszłości zaowocuje.
Twórczynią i pomysłodawczynią Niebieskich Igrzysk jest Dyrektor Fundacji Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku, dr Anna Budzińska. Pierwsze Niebieskie Igrzyska odbyły się w Gdańsku w 2019 roku. Niebieskie Igrzyska są formą obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu przypadającego na 2 kwietnia oraz Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu.
Tomasz Łępa