Od dnia 5 lutego rozpoczynają się kwalifikacje wojskowe w powiecie sandomierskim i będzie trwać do 21 lutego. O szczegółach mówi zastępca szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sandomierzu mjr Krzysztof Oszczudłowski.
Celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji oraz zachęcanie do służby w wojsku. Kwalifikacji wojskowej nie należy mylić z poborem do Sił Zbrojnych ani obowiązkowymi ćwiczeniami żołnierzy rezerwy. Kwalifikacja wojskowa jest przeprowadzana co roku, na podstawie Ustawy o obronie Ojczyzny.
Grupy osób, które powinny spodziewać się wezwania określa stosowne rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej. W tym roku przed komisją pojawią się:
•mężczyźni urodzeni w 2005 r.,
•mężczyźni urodzeni w latach 2000-2004, którzy jeszcze nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej
•osoby, które w latach 2022-2023 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia
•kobiety urodzone w latach 1997–2005 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, to chodzi o kierunki: analityka medyczna, farmacja, kierunek lekarski, pielęgniarstwo, oraz na kierunkach związanych z kształceniem w zakresie psychologii.
•osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Każdy stawiający się przed komisją będzie musiał przejść obowiązkowe badania lekarskie w tym pomiary antropometryczne pomiary ciśnienia, sprawdzenie wzroku i słuchu. Ci którzy zmagają się z choroba przewlekłą będą musieli przedstawić dokumentację medyczną w razie potrzeby przejść dodatkowe badania specjalistyczne. Stawinie się przed lekarzem zostanie poprzedzone obowiązkowymi badaniami psychologicznymi obejmującymi min. Wywiad, obserwację i ewentualną weryfikację dokumentów.
Osoby udające się na kwalifikację wojskową powinny mieć ze sobą dowód osobisty oraz dokumenty potwierdzające pobieranie nauki lub posiadane wykształcenie.
Kwalifikacja wojskowa jest obowiązkowa. W przypadku pojawienia się przed komisją w innym terminie niż pierwotnie wyznaczony trzeba mieć przy sobie również dokument usprawiedliwiający nieobecność.
W powiecie sandomierskim zaplanowano 378 mężczyzn i 54 kobiety.
Na koniec każda osoba otrzyma zaświadczenie o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz do zdolności do służby wojskowej. Osoby z pozytywnym orzeczeniem lekarskim będą mogły złożyć wniosek o powołanie do służby, a jeśli nie będą tym zainteresowane zostaną przeniesieni do rezerwy pasywne