Stalowowolski szpital specjalistyczny podsumował pierwszy rok działania Ośrodka Dializ Otrzewnowych. Ten powstał na bazie Oddziału Nefrologii i Dializoterapii i jak się okazuje jest największym ośrodkiem na Podkarpaciu. Świadczy o tym ilość pacjentów dializowanych tą metodą w Stalowej Woli w porównaniu z danymi wojewódzkimi. Mówił o tym lekarz kierujący oddziałem Marcin Jadach:
A według wytycznych powinno być ich na Podkarpaciu około 200. Te statystyki chce mocno poprawić w przyszłym roku ośrodek stalowowolski. O to chce zadbać profesor Andrzej Jaroszyński, specjalista chorób wewnętrznych i nefrolog, który opiekuje się ośrodkiem:
Dializy pacjentów, u których nerki przestały pracować, są zabiegiem ratującym życie. W przeciwnym razie doszłoby do zatrucia organizmu, ponieważ nerki nie tylko usuwają wodę, czy sól z organizmu, ale przede wszystkim toksyny. Hemodializy wykonywane w szpitalu sprawiają, ze pacjent niemal nie rozstaje się ze szpitalem. To w przypadku ludzi aktywnych zawodowo niemal uniemożliwia im pracę i aktywne życie. Inaczej jest w przypadku dializy otrzewnowej, którą można wykonywać w domu, na przykład podczas snu. Mówi lekarz Rajmund Michalski prezes Stowarzyszenia 'Moje nerki’, który również był dializowany:
Ewa Kopińska ze Stopnicy jest jednym z pacjentów Ośrodka Dializ Otrzewnowych w Stalowej Woli. Jak przyznała, początkowo miała mieć hemodializy, po komplikacjach szczęśliwie za namową doktora Jadacha trafiła do Stalowej Woli:
Profesor Andrzej Jaroszyński przyznaje że dializy otrzewnowe są świetną metodą dializoterapii zwłaszcza dla dwóch grup pacjentów:
Dyrektor Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli przyznała, że takie podsumowania są ważne aby pokazać efekty wprowadzania nowych procedur w szpitalu. Tak było niedawno w przypadku neurochirurgii a teraz dializ otrzewnowych. A zapotrzebowanie jest duże o czym świadczy liczba wykonanych dializ, to ponad 8800 hemodializ i 1800 dializ otrzewnowych. Ale zanim uruchomiono Ośrodek konieczne było zapewnienie odpowiedniej kadry:
Coraz lepiej rozwija się też sam Oddział Nefrologii i Dializoterapii. Między innymi mocno wzmocniła się kadra specjalistów:
To pozwoli też wzmocnić kadrę w poradni, co skróci kolejki, ale też pozwoli objąć opieką większą liczbę pacjentów. W przypadku dializ otrzewnowych Stalowa Wola wyróżnia się na tle innych stosowaniem mało inwazyjnej metody przezskórnej wprowadzania cewnika do otrzewnej:
Ta metoda, która jest obecnie patentowana, pozwala też na wszczepianie cewników u pacjentów kardiologicznych. O niej również będzie mowa na światowym zjeździe nefrologicznym w przyszłym roku. Stalowowolski oddział ma też sporo innych planów. Między innymi chce się starać o program terapeutyczny leczenia specjalną immunoglobuliną układowych zapaleń naczyń. W planach jest również otworzenie poradni niskiego klirensu dla osób z ciężką niewydolnością nerek.