Sezon grzewczy w pełni, a w związku z tym rośnie zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla w budynkach i mieszkaniach, w których znajdują się kuchenki i piecyki gazowe oraz w tych z piecami na opał stały. To również większa ilość pożarów domów, czy zapalenia si,ę sadzy w kominie. W wielu przypadkach powodem jest lekkomyślność domowników. Mówi rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Stalowej Woli młodszy brygadier Krystian Bąk:
Zatykanie przewodów wentylacyjnych i maksymalne uszczelnianie okien zmniejsza dopływ tlenu, a to może powodować niepełne spalanie, czy gazu czy opału, czego efektem jest właśnie powstanie tlenku węgla, potocznie zwanego czadem. To śmiertelny gaz bez zapachu i bez koloru, nie jesteśmy więc w stanie go wyczuć. Wiąże się z krwią powodując, że ta nie jest w stanie pobać niezbędnego do życia tlenu:
Należy wezwać straż pożarną i pogotowie, bo najprawdopodobniej w mieszkaniu ulatnia się czad. Niestety co roku zdarza się nie tylko podtrucie tlenkiem węgla, ale i śmierć z powodu zatrucia czadem:
A przede wszystkim wyposażyć się w czujnik czadu, który w przypadku wykrycia tlenku węgla alarmuje domowników sygnałem dźwiękowym. To niewielki wydatek ratujący niejednokrotnie życie:
No i parę rad praktycznych aby zminimalizować wystąpienie tlenku węgla:
To uchroni nas nie tylko od zatrucia tlenkiem węgla ale i pożaru. A tych od początku października stalowowolska straż odnotował już osiem. W większości było to zapalenie się sadzy w kominie, ale były też pożary kotłowni.
Tlenek węgla to nie tylko gaz bez barwy i zapachu, ale też silnie trujący gaz. Jest tylko trochę mniej gęsty od powierza, więc łatwo się z nim miesza. Jego trujące działanie polega na tym, że dostając się do płuc, przenika do krwi i łączy się z hemoglobiną w miejscu, gdzie powinien pojawić się tlen. Co gorsze wiąże się z krwią ponad 200razy łatwiej niż tlen i tworzy silniejsze połączenie. W efekcie krew nie jest wstanie pobrać tlenu i dostarczyć go do mózgu i innych organów. Dlatego wiele przypadków zatrucia czadem kończy się śmiercią lub poważnymi zmianami w mózgu.
Czad wytwarza się, gdy w środowisku spalania paliw takich jak drewno, węgiel, gaz, olej, benzyna, nafta, ropa brakuje tlenu, niezbędnego do zajścia procesu pełnego spalania. Źródłem czadu najczęściej bywają kominki, kuchnie węglowe, piece węglowe, gazowe i olejowe, czy gazowe podgrzewacze wody.
Do niepełnego spalania i wydzielania czadu dochodzi, gdy:
- Przewód kominowy jest zapchany lub nieszczelny.
- Palnik gazowy jest zużyty lub źle wyregulowany.
- W domu nie ma odpowiedniej liczby przewodów wentylacyjnych lub kratki wentylacyjne są pozaklejane i okna szczelnie pozamykane bez mikrowentylacji
- brak kontroli i czyszczenia przewodów kominowych i wentylacyjnych.
Tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka, a zatrucie postępuje bardzo szybko. Pierwsze obawy zatrucia tlenkiem węgla to w kolejności:
- Zawroty głowy
- Mdłości i wymioty
- Poczucie osłabienia
- Nasilający się ból głowy
- Senność i zaburzenia świadomości
- Zaburzenia równowagi
- Przyspieszenie oddechu i akcji serca
- Trudności z oddychaniem
- Drgawki
- Utrata przytomności