W Łubnicach w powiecie staszowskim w obecności prezesa Instytutu Pamięci Narodowej zdemontowany został pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Czerwonej. Był to klasyczny obelisk na cokole i postumencie schodkowym. Pięcioramienna czerwona gwiazda została z niego usunięta w 2018 roku. Znajdował się on obok ruin pałacu wysadzonego przez Sowietów w październiku i listopadzie 1944 r. w czasie walk o Przyczółek Sandomierski.
Dziś ekipy budowlane najpierw młotami udarowymi osłabiły połączenie obelisku z postumentem, a następnie ciężki sprzęt obalił całość na ziemię.
Prezes IPN Karol Nawrocki przypomniał, że wzniesiony po 1945 pomnik tak naprawdę upamiętniał tych którzy w trakcie wyzwalania terenów obecnego powiatu staszowskiego z rąk armii niemieckiej dopuszczali się wielu zbrodni.
Jak poinformował dyrektor biura upamiętniania walk i męczeństwa w Instytucie Pamięci Narodowej Adam Siwek w ciągu 16 miesięcy od ogłoszenia przez instytut dekomunizacji przestrzeni publicznej w całej Polsce usunięto już 38 posowieckich obiektów.
IPN i Gmina Łubnice zawarły porozumienie, na mocy którego w miejscu usuniętego obiektu propagandowego powstanie upamiętnienie dedykowane ofiarom zbrodniczych ideologii: niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu. Mówi wójt gminy Anna Grajko.
Demontaże pomników to praktyczne realizacja ustawy z 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki.