Wielkimi krokami zbliża się festiwal Witamina Jazz w Sandomierzu. O szczegółach mówi Gość Radia Leliwa: dyrektor Sandomierskiego Centrum Kultury Kamila Kremiec – Panek:
Festiwal Witamina Jazz 2023
PROGRAM FESTIWALU:
27 października, godz. 20:00
Lapidarium pod Ratuszem, ul. Rynek 1
RAFAŁ DUBICKI QUARTET
28 października, godz. 20:00
Port Kultury, ul. Portowa 24
EWA URYGA „MAHALIA JACKSON IN MEMORIAL”
31 października, godz. 20:00
Lapidarium pod Ratuszem, ul. Rynek 1
LNSD QUARTET
3 listopada, godz. 20:00
Lapidarium pod Ratuszem, ul. Rynek 1
THE OTHER SOUND
4 listopada, godz. 20:00
Lapidarium pod Ratuszem, ul. Rynek 1
RANNE PTASZKI
—————-
RAFAŁ DUBICKI QUARTET
Rafał Dubicki to absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego na wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej w Bydgoszczy. Trębacz współpracujący z wieloma polskimi i zagranicznymi muzykami m.in.: Ray Wilson Genesis Orchestra, Alex Band Aleksandra Maliszewskiego, Eljazz Big Band, Pendofsky, Michał Sołtan. Rafał Dubicki jest aktywnym koncertowo oraz fonograficznie muzykiem, nagrywającym wiele płyt jazzowych oraz rozrywkowych m.in.: „Malogranie” Michała Sołtana, Pendofsky. Nagrywał również muzykę filmową do nagrodzonego na festiwalu filmowym w Gdyni filmu pt. „Jestem Mordercą”. Nagrywał również muzykę filmową do nagrodzonego na festiwalu filmowym w Gdyni filmu pt. „Jestem Mordercą”. Uczestnik oraz laureat wielu jazzowych konkursów w Polsce m.in. Główna nagroda na konkursie improwizacji na Baszta Jazz Festiwal 2016, nagroda specjalna podczas Europejskich Integracji Muzycznych 2011, nagroda główna podczas konkursu big bandów w Nowym Tomyślu 2015. W 2019 roku nagrał i wydał autorską płytę „Story About Emotions” w wydawnictwie Soltan Art Group. 10.06.2021r. ukazał się drugi album trębacza pt. „Shadow On The Space”.
EWA URYGA W PROJEKCIE „MAHALIA JACKSON IN MEMORIAL”
Ewa Uryga to wybitna wokalistka poruszająca się w różnych gatunkach muzycznych. Ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Współpracowała z najwybitniejszymi muzykami jazzowymi w Polsce: Marek Napiórkowski, Włodzimierz Nahorny, Henryk Miśkiewicz, Piotr Baron, Jacek i Wojciech Niedzielowie, Andrzej Jagodziński, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Lewandowski, Paweł Tomaszewski, Piotr Wrombel, Dariusz Ziółek, Krzysztof Herdzin i wieli innych. Nagrała 7 autorskich płyt w tym 2 w Nowym Yorku, gdzie rozpoczęła współpracę z legendarnym muzykiem jazzowym Markiem Soskinem wieloletnim pianistą światowej sławy Sonny Rollinsa. Brała udział w wielu wspólnych projektach z takimi artystami jak: Anna Maria Jopek, Zbigniew Wodecki, Mieczysław Szcześniak, Dorota Miśkiewicz, Ewa Bem, Janusz Szrom, Hanna Banaszak. Przez 7 lat była wykładowcą wokalu słynnych warsztatów jazzowych w Chodzieży, a ponadto przez 2 lata prowadziła klasę śpiewu w Akademii muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Obecnie przygotowuje materiał muzyczny do nagrania kolejnej płyty z amerykańskimi muzykami: „New York Jazz Collective” w składzie: Mark Soskin, Luques Curtis i Dorota Piotrowska. Jest również pomysłodawcą i kierownikiem muzycznym cyklu koncertów z serii „The Meeting Classic and Jazz” przy Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Projekt muzyczny Mahalia Jackson in Memorial jest ukłonem w stronę legendy muzyki jazzowej, gatunku negro spirituals – Mahalii Jackson (1911-1972) – królowej muzyki gospel. Ewa Uryga zaproponowała program inspirowany muzyką Mahalii Jackson, której twórczość zafascynowała ją jeszcze w wieku młodzieńczym, a fascynacja ta przesądziła o wyborze jazzu, jako kierunku w jej karierze artystycznej. O absolutnej wyjątkowości tego przedsięwzięcia stanowi fakt, że zostanie w nim zaśpiewana kompozycja Fryderyka Chopina, do której tekst został napisany przez Mahalię Jackson. Ponadto na koncercie będzie można usłyszeć bardzo znane utwory z repertuaru Mahalii, ale w zupełnie innych aranżacjach jazzowych. Autorem aranżacji jest Mark Soskin. Koncert jest wspaniałą okazją do przypomnienia w nowej jazzowej odsłonie muzycznej, legendarnej Mahalii Jackson, której twórczość jest coraz mniej znana młodym pokoleniom.
LNSD QUARTET
Skład zespołu: Szymon Łukowski – saksofony, klarnet basowy, flet, Jan Smoczyński – instrumenty klawiszowe, Gabriel Niedziela – gitary, Paweł Dobrowolski – perkusja.
Kwartet LNSD powstał w kwietniu 2014 roku jako rezultat spotkania czterech muzyków na legendarnym Jazz Camping Kalatówki ’2013. Grupę tworzą laureaci wielu konkursów współpracujący z wybitnymi artystami polskiej sceny jazzowej. Ideą, która przyświecała utworzeniu tego zespołu było utworzenie kwartetu, który wykonywałby autorską, nowoczesną muzykę jazzową w rzadko spotykanym obecnie składzie: saksofony, gitara, instrumenty klawiszowe i perkusja. Brzmienie instrumentów klawiszowych i saksofonu zostało także poddane przetwarzaniu elektronicznemu w celu poszukiwania nowych środków wyrazowych. W sierpniu 2021 roku ukazał się debiutancki album grupy zatytułowany Unasked, Unanswered wydany przez słowackie wydawnictwo HEVHETIA. Szymon Łukowski – lider zespołu, to saksofonista, klarnecista, flecista, kompozytor, aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie klarnetu A. Dudzińskiego
i saksofonu w klasie M. Sikały. Laureat wielu nagród, m.in.: I miejsce w kategorii Solista na Blue Note Poznań Competition (2014), Nagroda dla najlepszego instrumentalisty XVI Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych Gdyńskiego Sax Clubu (2013),
dla najlepszego Instrumentalisty XIII Festiwalu Big Bandów w Nowym Tomyślu (2008) oraz II nagrody na Student Jazz Festival w Bydgoszczy z grupą Walking Quartet (2009). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011), oraz Stypendium Artystycznego Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2013). Swobodnie porusza się w rozmaitych stylistykach muzycznych, od jazzu, przez muzykę fusion, latin i eksperymentalną, najwięcej uwagi poświęcając współczesnej muzyce jazzowej w różnych odsłonach. Aktualnie bierze czynny udział w następujących zespołach: Szymon Łukowski Quartet, Daniel Nosewicz Quintet, oraz Jan Konop Big Band. Występował u boku takich wykonawców jak Jerzy Małek, Cezary Paciorek, Maciej Sikała, Marcin Gawdzis, Przemek Dyakowski, Krystyna Stańko, Piotr Lemańczyk, Adam Czerwiński, Zbigniew i Jacek Namysłowscy, Ilona Damięcka, Adam Żuchowski, Tomasz Sowiński, Jan Freicher, Dominik Wania, oraz Tyler Hornby.
THE OTHER SOUND
Skład zespołu: Jarek Buczkowski – akordeon, Dawid Troczewski – instrumenty klawiszowe, Zbigniew Wrombel – gitara basowa, Marcin Jahr – perkusja.
Zespół powstał w 2010 roku z inicjatywy akordeonisty i pianisty. Projekt THE OTHER SOUND stanowi płaszczyznę muzycznego spotkania znakomitych osobowości o bogatym dorobku artystycznym i nie tylko ściśle jazzowych doświadczeniach. Jego niezwykłość polega przede wszystkim na nietypowym instrumentarium. Ciepłe brzmienie akordeonu, wysmakowane tło harmoniczne fortepianu w połączeniu z sekcją rytmiczną i wirtuozerią wszystkich muzyków to tylko niektóre atuty tego projektu. Poszukując nowych brzmień i muzycznych inspiracji, zespół stara się kreować własny styl. W swojej grze muzycy wykorzystują elementy muzyki jazzowej i improwizowanej. Zespół ma na swoim koncie liczne koncerty, które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. Formacja występuje zarówno w klubach jazzowych, w dużych salach koncertowych (filharmonie, teatry), jak i podczas różnych festiwali i warsztatów. Miała również możliwość zaprezentowania swojego dorobku na antenie Polskiego Radia Koszalin. W maju 2022 r. ukazała się płyta zespołu, którą w całości wypełniają oryginalne jazzowe kompozycje członków zespołu – Dawida Troczewskiego, Jarka Buczkowskiego i Zbigniewa Wrombla.
RANNE PTASZKI
Skład zespołu: Martyna Kubiak – śpiew, Marcin Pater – wibrafon/gitara, Mateusz Szewczyk – kontrabas/gitara basowa, Patryk Zakrzewski – instrumenty perkusyjne, Tomasz Machański – zestaw perkusyjny.
Early Birds to grupa przyjaciół, których wspólna podróż muzyczna rozpoczęła się w 2016 roku. Wykształcenie, które zdobyli na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Katowicach, w połączeniu z wyjątkową wrażliwością sprawiają, że ich muzyka porusza serca słuchaczy. „Ranne ptaszki” powstały dzięki Martynie Kubiak, która w zespole pełni rolę wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów. Gatunkowo zespół oscyluje między jazzem, poezją śpiewaną, a alternatywnym popem. W najnowszych propozycjach nie stronią od elementów elektroniki. Dzięki nietuzinkowemu zestawieniu instrumentów, w którego skład wchodzą: wibrafon, kontrabas/gitara basowa, instrumenty perkusyjne oraz perkusja brzmienie zespołu jest bardzo intrygujące. W maju 2017 roku zespół nagrał pierwszą płytę, która została wydana przez słowacką wytwórnię Hevhetia. Płyta „Świt” została ciepło przyjęta zarówno przez krytyków muzycznych, jak i publiczność. Sam Marek Niedźwiecki zarekomendował płytę na swoim blogu, a dzięki aprobacie dziennikarza utwór „Maj” znalazł się na składance „Smooth Jazz Cafe 17”, natomiast utwór „Nowy Rok” na liście przebojów Programu Trzeciego Radia. Oprócz sukcesów na rodzimym rynku muzycznym zespół może pochwalić się międzynarodowymi osiągnięciami. Słowacko-węgierska trasa koncertowa, udział w Bratislavia Jazz Days, pozytywne recenzje zagranicznych dziennikarzy – wszystkie te elementy tworzą obecną markę zespołu.
Organizatorzy: Urząd Miejski w Sandomierzu, Sandomierskie Centrum Kultury i Fundacja Kultury Ziemi Sandomierskiej.
Witamina Jazz 2023