Od 1 lipca obowiązuje dodatek 300 złotych miesięcznie dla sołtysów i sołtysek. Zgodnie z ustawą o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa świadczenie pieniężne będzie przyznawane osobie, która pełniła funkcję sołtysa przez dwie kadencje, przy tym nie mniej niż przez 8 lat. Dodatkowy warunek to wiek, w przypadku kobiet co najmniej 60 lat, mężczyzn – co najmniej 65 lat.
Jakie znaczenie dla lokalnej społeczności jest bycie sołtysem, mówi wójt gminy Czermin, Sławomir Sidur.
Odtwarzacz plików dźwiękowychW uzasadnieniu rozporządzenia zwrócono uwagę, że obecnie „z tytułu pełnienia funkcji sołtysa nie przysługuje wynagrodzenie”. „Funkcja ta nie stanowi również tytułu do objęcia ubezpieczeniem społecznym, a czas sprawowania kadencji nie jest wliczany do okresu zatrudnienia. Tym samym wysiłek włożony przez sołtysów na rzecz społeczności wiejskiej nie jest w odpowiedni sposób wynagradzany.
Mówi Andrzej Stefanowicz, pełniący od 24 lat funkcję sołtysa w miejscowości Otałęż, powiat mielecki.
Odtwarzacz plików dźwiękowychWniosek o przyznanie świadczenia składa się w oddziale regionalnym albo placówce terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego właściwych ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Świadczenie przyznaje w drodze decyzji i wypłaca Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Tomasz Łępa