Komisarz Unii Europejskiej do spraw przemysłu i rynku wewnętrznego Thierry Breton gościł dziś w Zakładach Metalowych Dezamet w Nowej Dębie. Towarzyszyli mu Premier Rzeczpospolitej Polskiej Mateusz Morawiecki oraz Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Dezamet to firma wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Produkowana jest tu między innymi amunicja artyleryjska kalibru 155 milimetrów używana armatohaubicach KRAB będących na wyposażeniu polskiej, a od niedawna także ukraińskiej armii.
Komisarz Breton odwiedza obecnie kraje Unii Europejskiej, by zapoznać się z możliwościami zwiększenia produkcji ich przemysłów obronnych. W ubiegłym tygodniu Polska podobnie jak kilkanaście państw unii podpisało porozumienie dotyczące wspólnych zakupów amunicji dla Ukrainy. Do końca tego roku trafić ma tam milion jej sztuk. Komisarz Breton (Bretął) zapowiedział, że firmy takie jak Dezamet będą mogły uczestniczyć w tym procesie. W swoim wystąpieniu pochwalił zakład, za jakość produkowanej tu amunicji. Jednocześnie zwrócił uwagę, iż spółka powinna rozważyć zwiększenie zatrudnienia i tym samym wydłużenia czasu pracy do 6, a może nawet 7 dni w tygodniu w systemie 3 zmianowym, tak aby zwielokrotnić ilość produkowanych pocisków. Dodał również, iż Komisja Europejska ma wspierać takie zakłady, jeżeli będą chciały się rozbudowywać.
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział z kolei, przyjęcie w ciągu najbliższych dni przed Radę Ministrów wieloletniego programu, który będzie wspierał produkcję amunicji w różnych zakładach w Polsce. – To pozwoli uzupełnić i rozbudować zapasy na nasze potrzeby i sprawi, że takie firmy jak Dezamet będą mogły się rozwijać – mówił premier.
Zdaniem Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka wspólne, unijne zakupy amunicji to dla Polski duża szansa.
Nowodębski Dezamet zatrudniając prawie 700 osób, jest jednym z czołowych pracodawców w regionie.
(Fot. Leszek Chemperek/CO MON)