Mieszcząca się w Zamku Tarnowskich w Dzikowie zabytkowa biblioteka odzyskała swój dawny blask. Pochodzące z lat 30 XIX wieku pomieszczenie, zaprojektowane przez włoskiego architekta Franciszka Lanczi wraz z wyposażeniem przetrwało w niezmienionej formie ponad 200 lat.
Prace podzielono na trzy etapy. Najwcześniej odrestaurowano wykonany z czarnego marmuru kominek z herbem rodziny Tarnowskich, czyli „Leliwą”. Drewnianymi szafami, na części których widoczny był upływ czasu zajęła się specjalistyczna firma z Warszawy. Renowacji poddano także grafiki przedstawiające poczet królów i książąt polskich, oraz znajdujące się w bibliotece biurko. W pomieszczeniu wykonano także nową posadzkę i uzupełniono ubytki w murach.
Zadowolenia z efektu prac nie kryje dyrektor mieszczącego się w zamku muzeum Tadeusz Zych.
Prace trwały 2 lata i kosztowały około 200 tysięcy złotych. Pieniądze pochodziły z Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, Podkarpackiego Konserwatora Zabytków i Urzędu Miasta Tarnobrzega. Mówi prezydent miasta Dariusz Bożek.
– Chciałabym podziękować, za to, że pieniądze przekazane przez województwo Podkarpackie zostały tak dobrze wykorzystane – powiedziała Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego Kamila Piech.
Twórcą biblioteki hrabia Jan Feliks Tarnowski – XIX-wieczny działacz polityczny, bibliofil i historyk. To właśnie w bibliotece dzikowskiej znaleźć można było między innymi Statuty Kazimierza Wielkiego znane jako Kodeks Dzikowski, najstarszy odpis Kroniki Wincentego Kadłubka czy zbiór Biblii katolickich i protestanckich. Później trafiły tam takie dzieła jak rękopis „Pana Tadeusza” Mickiewicza i „Balladyny” Słowackiego. Biblioteka była najważniejszą i największą częścią kolekcji dzikowskiej. Składała się na nią również kolekcja rzeźb i obrazów. Dziś w drewnianych szafach znajdują się XIX wieczne książki przekazane przez wrocławskie Ossolineum.