W Starostwie Powiatowym w Mielcu odbyło się już trzecie spotkanie poświęcone zbliżającemu się kryzysowi energetycznemu. Samorząd i podległe mu jednostki poszukują sposobów na oszczędzanie: zarówno energii elektrycznej, jak i cieplnej.
Grupa obradowała dotychczas na trzech spotkaniach, podczas których zaproponowano pierwsze z planowanych do wdrożenia rozwiązań. Te obejmują m.in. wymianę oświetlenia na LED-owe, montaż czujników ruchu, optymalizację ustawień związanych z ogrzewaniem i ograniczanie go w godzinach popołudniowych, w weekendy i święta.
Dyrektorzy poszczególnych wydziałów oraz jednostek będą też zachęcać swoich pracowników do korzystania z naturalnego światła, a także pilnować wyłączania światła w części korytarzy. Wszystkim przebywającym w budynkach podległych powiatowi mieleckiemu przypomina się również o dobrych praktykach związanych z oszczędzaniem energii i wody – jak chociażby konieczności gaszenia światła przy opuszczaniu pomieszczeń, wyłączania komputerów po skończonej pracy czy wyciągania z gniazdek ładowarek od laptopów i telefonów komórkowych po zakończeniu ładowania.
Warto dodać, że ważne stanowisko w sprawie podwyżki cen energii elektrycznej wystosowali także samorządowcy zrzeszeni w Konwencie Powiatu Mieleckiego. Starosta, wspólnie z prezydentem Mielca oraz burmistrzami i wójtami poszczególnych gmin, zwrócili się z wnioskiem do Rady Ministrów oraz Parlamentarzystów z prośbą o podjęcie skutecznych i szybkich działań ustawodawczych, które ochronią zarówno mieszkańców, jak i samorządy, przed skutkami tak drastycznych zmian.
Bezpośrednią przyczyną wystosowania stanowiska była właśnie oferta, jaką Grupa Zakupowa Powiatu Mieleckiego, obejmująca gminy powiatu mieleckiego, powiat mielecki oraz ich wszystkie jednostki organizacyjne, otrzymała na zakup energii w 2023 roku. Jedyna oferta, złożona przez PGE Obrót S.A. opiewała na 67,2 mln zł i była o ponad 700% wyższa niż w roku bieżącym.
Tomasz Łępa