Trzy przedsiębiorstwa z sektora energetycznego, działające na terenie miasta Mielca, dołączyły do Centralnego Klastra Wodorowego im. Braci Łaszczyńskich. Celem jest produkcja zielonej i stabilnej energii opartej przede wszystkim na wodorze.
To jest kolejna rewolucja przemysłowa – mówi Szczepan Ruman, prezes Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych.
Klaster zrzesza już kilkadziesiąt firm i instytucji. Teraz dołączyły do niego spółki z Mielca. To Energia Euro Park zajmująca się obrotem energii elektrycznej w mieleckiej strefie ekonomicznej, Euro-Eko będące producentem paliwa alternatywnego z odpadów oraz Enervigo wyspecjalizowane w obszarze wytwarzania energii elektrycznej, ciepła i chłodu.
Jednym z efektów działań Klastra Wodorowego może być skierowanie do firm mieleckiej strefy ekonomicznej nowej oferty na dostawę energii elektrycznej.
Mówi Radosław Swół, prezes spółki Euro-Eko.
W rozwój klastra chcemy wnieść wkład technologiczny, mowa tutaj o inteligentnym systemie zarządzania energią, czyli technologii wypracowanej w naszej spółce, deklaruje Krzysztof Kapinos, wiceprezes Enervigo.
Z kolei Tomasz Tłusty, prezes spółki Energia Euro-Park zaznacza o wniesieniu doświadczenia operatora sieci dystrybucyjnej ponieważ Klaster potrzebuje kogoś, kto będzie rozliczał, wspierał podmioty w nim zrzeszone.
Członkowie Klastra Wodorowego zobowiązują się wspólnie do stworzenia do 2030 roku zeroemisyjnych źródeł energii zdolnych do produkcji 4 terawatogodzin energii rocznie oraz elektrolizerów wodoru o mocy 250 megawatów, co ma się przełożyć na produkcję 50 000 ton czystego wodoru do napędu ciężkiego sprzętu, ciężarówek i transportu publicznego w miastach. Ma to dać redukcję emisji dwutlenku węgla o 400 000 ton rocznie.
Tomasz Łępa