Powoli dobiegają końca prace przy Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli. Prace budowlane już zostały zakończone a obecnie na finiszu jest aranżacja wystawy. A to, jak przyznała dyrektor muzeum Aneta Garanty, kluczowy moment tworzenia muzeum:
Na wystawie nie zabraknie m.in. eksponatów maszyn i urządzeń, które powstawały w zakładach COP-owskich. Jednym z nich, który już teraz można podziwiać jako preludium do tego, co zobaczymy w Muzeum COP w Stalowej Woli, jest samolot odrzutowy Iskra, który stanął przed muzeum od strony ulicy Kwiatkowskiego.
Dwuosobowy TS-Iskra 11 B został wyprodukowany w 1960 roku w WSK Mielec. Mówi Roman Chagowski z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli:
Maszyna trafiła do Stalowej Woli z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, które wypożyczyło Iskrę stalowowolskiemu muzeum na razie na kilka lat. Wcześniej odrzutowiec był na wyposażeniu Szkoły Orląt w Dęblinie, również Lotniczego Pułku Szkolno-Bojowego w Białej Podlaskiej i Centrum Szkolenia Inżynieryjno – Lotniczego w Oleśnicy oraz Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu.
Ale Iskra to nie jedyny ciekawy eksponat w Muzeum COP. Na wystawie stałej będzie można podziwiać około 800 zabytków. Muzeum udało się zgromadzić wiele cennych eksponatów związanych z historią stalowowolskich Zakładów Południowych, i fabryk powstałych bądź rozwijanych w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego. Wśród tych eksponatów są m.in. maszyny z tabliczką 'Zakłady Południowe’. Spory zasób stanowią też te dotyczące produkcji wojskowej. Nie brakuje także zabytków i pamiątek dotyczących części cywilnej i życia codziennego związanych z historią COP, ale również tematu związanego z polskimi wynalazkami, czy ekologią. Wystawa ma być podzielona tematycznie, nie braknie też ścieżki edukacyjnej z atrakcjami dla dzieci. Jednak co dokładnie będzie można zobaczyć na wystawie owiane jest tajemnicą, aby tym większe wrażenie zrobiła podczas otwarcia Muzeum COP. Na razie nie ma dokładnej daty tego wydarzenia. Planuje się aby powiązane było z jednym z ważnych wydarzeń dotyczących Centralnego Okręgu przemysłowego. Takim może być np. 85 rocznica wycięcia pierwszej sosny pod budowę Zakładów Południowych. A to miało miejsce 20 marca 1937 roku.
Marta Górecka