Mszą świętą w katedrze w intencji ofiar stanu wojennego oraz działaczy niepodległościowych rozpoczęły się w Sandomierzu obchody 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Następnie w marszu milczenia uczestnicy obchodów przeszli na skwer Solidarności, gdzie pod Pomnikiem Solidarności złożono wiązanki kwiatów i zapalono okolicznościowe znicze a później zgodnie z tradycją pod ratuszem ustawiono z płonących zniczy znak krzyża.
– To symbol – mówi współorganizator obchodów poseł Marek Kwitek:
Rocznicowe obchody zakończyło wieczorne spotkanie w ratuszu. Burmistrz Marcin Marzec, przywołując swoje dziecięce wspomnienia dotyczące okresu stanu wojennego, odwołał się także do idei corocznej organizacji spotkań przypominających tamte wydarzenia:
W obchodach wzięła udział reprezentacja NSZZ Solidarność przy Pilkington Polska. Jak mówi przewodnicząca związku Barbara Sudoł, idee Solidarności sprzed czterdziestu lat są wciąż obecne, choć realizowane inaczej a takie obchody trzeba organizować:
W Sandomierzu odbyły się także inne inicjatywy związane z rocznicą stanu wojennego: to kameralne spotkanie w Zamku Królewskim o powstaniu i działalności NSZZ Solidarność Ziemi Sandomierskiej oraz kontekście wprowadzenia stanu wojennego w Polsce prowadzone przez dr hab. Tomisława Giergiela z Muzeum Okręgowego oraz oprowadzanie po wystawie czasowej „Droga do wolności – Sandomierz 80-89” a także spotkanie młodzieży z działaczem solidarnościowym Kazimierzem Plachimowiczem w sandomierskim ratuszu.
Joanna Sarwa