Młodzież poznała zasady małej retencji uczestnicząc w warsztatach terenowych. Tarnobrzeski Okręg Ligi Ochrony Przyrody dołączył do ogólnopolskiej akcji realizowanej przez zarząd główny LOP pod nazwą „Mała retencja – więcej wody dla przyrody”.
Projekt ma na celu przybliżenie negatywnego zjawiska jakim jest utrata wody ze środowiska naturalnego oraz metody przeciwdziałania poprzez małą retencję.
W inicjatywie biorą udział uczniowie z dziesięciu szkół podstawowych i średnich zlokalizowanych na terenie obejmowanym przez tarnobrzeski LOP, głównie z powiatu tarnobrzeskiego. W ramach inicjatywy młodzi ludzie dowiadują się czym jest retencja, a także rozpoznają rośliny i zwierzęta na danych obszarach. Zajęcia przeprowadzane są w dwóch miejscach. Pierwszym z nich jest użytek ekologiczny „Wiślisko pod Kopcem” w Dymitrowie Dużym, gmina Baranów Sandomierski, drugim zaś projektowany rezerwat przyrody Dolina Smarkatej w gminie Majdan Królewski i Cmolas.
Tematykę retencji przybliża młodzieży prezes Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników Wolne Rzeki Piotr Bednarek. – Wody w kraju jest mało, a wraz z ocieplaniem się klimatu ten stan będzie się pogarszał dlatego o małej retencji każdy powinien coś wiedzieć – mówi Piotr Bednarek.
-Ostatnie lata pokazują, że mamy duży problem z ucieczką wody ze środowiska – tłumaczy wiceprezes Tarnobrzeskiego Okręgu Ligii Ochrony Przyrody, a zarazem członek zarządu głównego LOP w Warszawie Janusz Wepsięć.
Warto dodać, że Liga Ochrony Przyrody Okręg Tarnobrzeg zaprosiła 10 nauczycieli do uczestnictwa w projekcie pod nazwą „Mała retencja – więcej wody dla przyrody” i rozpowszechniania wiedzy na temat małej retencji. W tym celu pedagodzy przeszli specjalne szkolenie oraz otrzymali materiały dydaktyczne pozwalające na bardziej sprawną realizację tego zadania.
Fot. LOP Tarnobrzeg.