Stalowa Wola przystąpiło do projektu „Dostępna Szkoła – innowacyjne rozwiązania w kreowaniu przyjaznej przestrzeni edukacyjnej z uwzględnieniem potrzeb uczniów oraz otoczenia”. Projekt ten będzie realizowany w dwóch szkołach na terenie miasta; w Publicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 oraz PSP nr 4 w Stalowej Woli. Chodzi o stworzenie przyjaznej przestrzeni edukacyjnej i dostosowanie budynków tych dwóch szkół do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jak poinformował prezydent Lucjusz Nadbereżny, jest to na razie program pilotażowy.
A głównie na szkoleniach kadry chce się skupić stalowowolska 'siódemka’. Mówi dyrektor szkoły Alicja Bartoszek.
W kwestii likwidacji barier architektonicznych to w PSP nr7 obejmie ona budowę windy, remont istniejącej pochylni i schodów zewnętrznych oraz budowę pochylni wewnętrznej. W obu szkołach zostaną wymienione drzwi zewnętrzne i wewnętrzne, które nie spełniają standardów dostępności, przewidziano też rozdzielenie powierzchni pionowych i poziomych w wybranych salach oraz na korytarzach. Dodatkowo przy PSP nr 4 wykonana zostanie m.in. pochylnia zewnętrzna wraz balustradami. Projekt obejmie również zakup wyposażenia z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami, czy wyposażenie kącika wyciszeń oraz zakup pomocy dydaktycznych i diagnostycznych, programów komputerowych. To również zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze i programowe oraz zajęcia warsztatowe i zajęcia dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Prezydent Stalowej Woli zachęcił inne szkoły w mieście aby pomyślały o podobnych przedsięwzięciach, bo ruszają nowe programy dostępności, z których można pozyskać środki na takie cele. Radna Joanna Grobel-Proszowska, zwróciła uwagę, że warto też położyć nacisk na edukację uczniów w kwestii niepełnosprawności.
Dyrektor 'siódemki’ zapewniła, że w jej szkole działania integracyjne prowadzone są na co dzień. Na 'projekt 'Dostępna Szkoła’ gmina pozyskała gran wysokości 1,2 miliona złotych ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Pozyskane środki to około 50% kosztów kwalifikowanych projektu.