Mszą świętą w kościele św. Józefa rozpoczęły się w Sandomierzu obchody 77. rocznicy akcji „Burza” i bitwy pod Pielaszowem. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na Cmentarz Katedralny, gdzie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze na mogile Pielaszowiaków.
W bitwie stoczonej 30 lipca 1944 r. w okolicach wsi Pielaszów i Wesołówka zginęło ponad 60 żołnierzy 1. Batalionu 2. Pułku Piechoty Legionów AK. Część ofiar została zamordowana przez Niemców podczas akcji represyjnej dokonanej w dniach od 30 lipca do 3 sierpnia 1944 r.
Mówi wiceburmistrz Sandomierza Janusz Stasiak:
Wicestarosta Paweł Niedźwiedź:
Historię pielaszowskich żołnierzy bada i przybliża historyk Robert Piwko z Delegatury IPN w Kielcach:
Jak podkreśla Robert Piwko, sztafeta pokoleń trwa:
Uroczystość uświetniła prezentacja poświęconej zabitym uczestniczkom bitwy pod Pielaszowem poezji Wandy Madejczyk w wykonaniu zespołu „Etiuda”. Kierownik artystyczny zespołu Danuta Paszkowska w spotkaniach pielaszowskich bierze udział co roku. Dla niej to osobiste przeżycie:
W przeddzień spotkania przy mogile Pielaszowiaków odbyło się piąte spotkanie z cyklu „Pamięci sandomierskich Kolumbów” poświęcone Bronisławowi Sokołowskiemu „Frantowi” – dowódcy jednemu z kompanii walczących pod Pielaszowem.
Joanna Sarwa