Aż 21 ognisk Afrykańskiego Pomoru Świń. występuje w powiecie mieleckim a zarazem najwięcej w Polsce. Uśmiercono już ponad 600 sztuk trzody chlewnej. Pierwsze przypadki zostały wykryte w gminie Przecław. Mówi burmistrz Renata Siembab.
ASF występuje u dzików, ale łatwo przenosi się na trzodę chlewną. Program zwalczania tej groźnej choroby wśród trzody chlewnej wiąże się z uśmiercaniem zwierząt, a następnie z ich utylizacją. Odszkodowania jak zaznacza burmistrz Przecławia nie do końca zrekompensują straty hodowców trzody chlewnej.
W sprawie zapobiegania dalszego rozprzestrzeniania się ASFna terenie powiatu mieleckiego miało służyć spotkanie z Mirosławem Welzem, Głównym Lekarzem Weterynarii, który spotkał się z hodowcami trzody chlewnej z regionu mieleckiego. Obecny na spotkaniu Mirosław Welz przedstawił działania, które Inspekcja Weterynaryjna podejmuje w celu przeciwdziałaniu rozwoju wirusa ASF w Polsce oraz mówił o rozwiązaniach, które mają pomóc hodowcom trzody chlewnej, w tym o rozporządzeniu Rady Ministrów, które wejdzie w życie 28 sierpnia br., na mocy którego m.in. będą wypłacane rekompensaty wyrównujące straty w różnicy pomiędzy ceną rynkową a otrzymaną w skupie z uwagi na pochodzenie sprzedawanej trzody chlewnej z terenu objętego czerwoną strefą ASF.
Tomasz Łępa