W powiecie mieleckim w chwili obecnej występuje największa liczba ognisk ASF w kraju bo aż 21. W gospodarstwach, gdzie wykryto przypadki zakażeń tą chorobą konieczne jest zabicie wszystkich świń i utylizacja martwych sztuk. Jak mówi poseł Fryderyk Kapinos za starty dla hodowców trzody chlewnej przyznawane są odszkodowania, pierwsze z nich zostały już wypłacone.
Poseł apeluje także do myśliwych i kół łowieckich aby realizowali odstrzał sanitarny w celu dalszego rozprzestrzeniania się ASF w powiecie mieleckim.
W sprawie zapobiegania dalszego rozprzestrzeniania się ASF miało służyć spotkanie z Mirosławem Welzem, Głównym Lekarzem Weterynarii, który spotkał się z hodowcami trzody chlewnej z powiatu mieleckiego. Tematem spotkania była sytuacja związana z pojawianiem się w powiecie mieleckim kolejnych ognisk Afrykańskiego Pomoru Świń oraz objęciem powiatu mieleckiego czerwona strefą ASF.
Obecny na spotkaniu Minister Welz przedstawił działania, które Inspekcja Weterynaryjna podejmuje w celu przeciwdziałaniu rozwoju wirusa ASF w Polsce oraz mówił o rozwiązaniach, które mają pomóc hodowcom trzody chlewnej, w tym o rozporządzeniu Rady Ministrów, które wejdzie w życie 28 sierpnia br., na mocy którego m.in. będą wypłacane rekompensaty wyrównujące straty w różnicy pomiędzy ceną rynkową a otrzymaną w skupie z uwagi na pochodzenie sprzedawanej trzody chlewnej z terenu objętego czerwoną strefą ASF.
Tomasz Łępa