Postać Kardynała Stefana Wyszyńskiego była tematem wykładu dr hab. Rafała Łatki z IPN, jaki miał miejsce w mieleckiej KANIE.
Prelekcja na temat sługi Bożego kard. Wyszyńskiego miała na celu przybliżyć postać osoby, której uroczysta beatyfikacja odbędzie się 12 września tego roku w Warszawie wraz z beatyfikacją Róży Czackiej.
Kard. Stefan Wyszyński urodził się 120 lat temu, 3 sierpnia 1901 r., w miejscowości Zuzela nad Bugiem. Prymas Tysiąclecia był nie tylko wybitnym przywódcą duchowym, ale i mężem stanu, autorytetem moralnym, współtwórcą przemian społecznych, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce. Jak zaznacza prelegent, nauczanie i myśl społeczna prymasa pozostają wciąż aktualne:
Kard. Wyszyński stał na czele polskiego kościoła od 1948 roku. Od 1953 do 1956 roku przebywał w areszcie. Wówczas, w odosobnieniu, napisał tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, będących odnowieniem ślubów Jana Kazimierza. Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia trwał 30 lat. Wykładom i prelekcjom IPN patronuje Radio Leliwa.
Tomasz Łępa