Dzięki istnieniu tej placówki niepełnosprawne dzieci i ich rodzice mają lżej. Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Tarnobrzegu ma 28 lat. Placówka funkcjonuje pod auspicjami Tarnobrzeskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Do ośrodka uczęszczają dzieci z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim, z różnymi sprzężeniami. Cele OREW-u realizowane są w takich formach jak: wczesna interwencja, wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, wychowanie przedszkolne i przygotowanie przedszkolne, kształcenie specjalne – realizacja obowiązku szkolnego, przysposobienie do pracy, zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze.
Ośrodkiem od samego początku kieruje Teresa Małek – Konieczna. Jak zaznacza, koleje losu placówki były różne. Przeszła trzy reformy szkolnictwa, w tym szkolnictwa specjalnego. Potem na mocy kontraktu z NFZ-em wszyscy wychowankowie zostali objęci kompleksową rehabilitacją.
Obecnie wsparciem i zajęciami w placówce objętych jest ponad 80-cioro dzieci. Najmłodsze ma dwa miesiące.
Mówi Teresa Małek – Konieczna.
Od blisko trzech lat w ośrodku realizowany jest pilotażowy program „Rehabilitacja 25 plus” –przeznaczony dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami.
Pod auspicjami Tarnobrzeskiego Koła PSONI w Tarnobrzegu również od 28 lat działają Warsztaty Terapii Zajęciowej. Siedziba OREW i WTZ mieści się przy Alei Niepodległości 2.
Fot. OREW Fb.