Biografię jednej z najbardziej niezwykłych w całej historii Polski kobiety wydało Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega. – Książka pod tytułem „Maria hrabina Tarnowska (1880 – 1965), powstała dzięki ogromnej pasji autorki Jolanty Adamskiej – podkreśla dyrektor tarnobrzeskiego muzeum Tadeusz Zych.
Tadeusz Zych podkreślił, że książki by nie było gdyby nie upór hrabiego Jana Tarnowskiego, który między innymi sfinansował jej wydanie.
Tak Jan Tarnowski wspomina bohaterkę biografii, a zarazem swoją ciotkę Marię z Czetwertyńskich Tarnowską.
Na stronie internetowej tarnobrzeskiego muzeum możemy przeczytać, że Maria Tarnowska, żona urodzonego w Dzikowie, wybitnego dyplomaty Adama Tarnowskiego, była jedną z czołowych działaczek Polskiego Czerwonego Krzyża. W szpitalach opiekowała się żołnierzami walczącymi na frontach I wojny światowej. W czasie wojen lat 1919-20 organizowała i pracowała w tak zwanych szpitalach mobilnych. W okresie międzywojennym zasiadała we władzach PCK. Tworzyła nowoczesne pielęgniarstwo w Polsce. Podczas Powstania Warszawskiego prowadziła z ramienia PCK pertraktacje z Niemcami. Dzięki temu z teren ogarniętego walkami miasta mogło opuścić kilkanaście tysięcy cywilów. Brała udział w negocjacjach warunków ewakuacji szpitali i ludności cywilnej po kapitulacji Powstania. Po wojnie została usunięta przez władze komunistyczne z PCK. Zagrożona aresztowaniem wyjechała z Polski. Powróciła do Warszawy w 1959 roku.
W czerwcu w Tarnobrzegu planowana jest promocja biografii.
Książkę pt. “Maria hr. Tarnowska (1880-1965)” można kupić w kasie Muzeum lub w sprzedaży wysyłkowej w cenie 50 zł.