9 marca mija 79 rocznica deportacji Żydów Mieleckich. Grupa kilku osób uczciła ten dzień przejściem trasy, którą szli mieleccy Żydzi 9 marca 1942 r., czyli z mieleckiego Rynku na lotnisko.
Tam przy kamieniu upamiętniającym ofiary terroru niemieckiego przeczytana została żydowska modlitwa za zmarłych,złożono kwiaty, zapalono świeczkę, i pozostawiono kamyk.
Mówi Izabela Sekulska inicjatorka przywracania pamięci o wydarzeniach z marca 1942 roku
Przypomnijmy, Akcja Reinhardt to umowna nazwa operacji wysiedlenia Żydów z Generalnego Gubernatorstwa. Ta akcja właśnie rozpoczęła się w Mielcu w dniu 9 marca 1942 r. Wtedy to mieleccy Żydzi (głównie kobiety i dzieci) zostali wysiedleni do obozów przejściowych do dystryktu lubelskiego a potem trafili do obozów zagłady w Bełżcu, Sobiborze, Treblince i Majdanku gdzie prawie wszyscy zginęli w komorach gazowych. Pozostała część (głównie mężczyźni) zostali deportowani do obozu w Pustkowie.
Mówił jedna z uczestniczek marszu pamięci p. Monika, mieszkanka Mielca. Jedną z form przypomnienia o tym wydarzeniu jest przywrócenie porządku na miejscach spoczynku mieleckich Żydów, dodaje Izabela Sekulska.
Z Mielca, w marcu 1942 roku Niemcy deportowali około 4500 osób czyli około połowy mieszkańców miasta.
Tomasz Łępa
.