Trzy strony podpisały porozumienie w sprawie tarnobrzeskiego Lasu Zwierzynieckiego. Treść dokumentu zawiera zapisy dotyczące miedzy innymi realizacji przedsięwzięć i prac gospodarczych na terenie kompleksu w tym i następnym roku.
Porozumienie zawarto pomiędzy Urzędem Miasta Tarnobrzega, reprezentowanym przez prezydenta Dariusza Bożka, Nadleśnictwem Nowa Dęba, reprezentowanym przez Nadleśniczego Justynę Długosiewicz oraz Podkarpackim Towarzystwem Przyrodników „Wolne Rzeki”, reprezentowanym przez prezesa Piotra Bednarka oraz wiceprezesa Janusza Wepsięcia.
W ramach umowy ustalono prowadzenie spójnej polityki medialnej dotyczącej realizacji przedsięwzięć i zadań gospodarczych w Zwierzyńcu.
Mówi rzecznik prasowy Urzędu miasta Tarnobrzega, Wojciech Lis.
– Treść tego porozumienia jest dosyć ogólna, ale zawiera na tyle interesujące zapisy, że zgodziliśmy się na jego podpisanie – powiedział nam wiceprezes „Wolnych Rzek” Janusz Wepsięć.
Dla „Wolnych Rzek” szczególnie ważny jest zapis dotyczący odstąpienia przez nadleśnictwo wykonania planowanych na terenie Zwierzyńca cięć rębnych, jakie pozostały do realizacji na lata 2021-2022.
Nadleśnictwo nadal będzie realizować w Zwierzyńcu prace gospodarcze związane z pielęgnacją drzewostanów poprzez m.in. usuwanie drzew chorych, obumierających, niebezpiecznych, opanowanych przez szkodniki czy jemiołę oraz kształtując odpowiednią strukturę gatunkową i różnorodność biologiczną lasu. Roboty mają być wykonywane poza okresem lęgowym ptaków za wyjątkiem sytuacji zagrażających trwałości lasu takich jak szkody abiotyczne, gradacja szkodników, zagrożenie pożarowe.
Ponadto nadleśnictwo zobowiązało się przekazać, na potrzeby opracowywania Planu Ochrony Przyrody dla Nadleśnictwa Nowa Dęba, wyniki inwentaryzacji przyrodniczej w Lesie Zwierzynieckim wykonanej przez Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników Wolne Rzeki w roku 2019.
W związku z planowanym sporządzaniem projektu Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Nowa Dęba na lata 2023-2032 strony porozumienia zadeklarowały gotowość prowadzenia dalszych rozmów i konsultacji.
Strony podejmować mają wspólne działania edukacyjne i promocyjne na rzecz racjonalnej gospodarki leśnej i ochrony przyrody, a także wspólne inicjatywy zmierzające do większego udostępnienia kompleksu leśnego dla potrzeb społeczeństwa.
Rozmowy poprzedzające podpisanie porozumienia rozpoczęły się kilka miesięcy temu. Zainicjowało je Nadleśnictwo Nowa Dęba. – Każdej ze stron zależy na tym samym, aby ten kompleks leśny nadal pełnił różnorodne funkcje: przyrodnicze, społeczne czy na przykład wodochronne – tłumaczyła wówczas nadleśniczy Nadleśnictwa Nowa Dęba. Dziś Justyna Długosiewicz mówi.
„Zwierzyniec” jest położony w granicach administracyjnych Miasta Tarnobrzega. Kompleks jest własnością Skarbu Państwa w zarządzie Nadleśnictwa Nowa Dęba.