Mszą świętą w katedrze rozpoczęły się w Sandomierzu obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Następnie zebrani przeszli pod Pomnik Solidarności, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Dalsza część uroczystości miała miejsce na sandomierskim rynku. Tradycyjnie już zebrani pod figurą Matki Boskiej obok ratusza ułożyli krzyż z płonących zniczy.
„Pomimo upływu 39 lat od tych tragicznych wydarzeń, fakt ten wciąż jest bardzo bolesny w pamięci Polaków. Ta tragiczna data w historii Polski ciągle wywołuje emocje, gdyż rana zadana własnemu narodowi ciężko się goi i nie chce się zabliźnić. W tamtych grudniowych dniach umęczono i upokorzono Polskę, zabito nadzieje i wolność narodu polskiego. Nie można tak łatwo zapomnieć zdrady ojczyzny, która pragnęła wolności i demokracji. Wprowadzenie stanu wojennego przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego w imię obrony totalitarnego ustroju i władzy sprawowanej przez komunistów z nadania Moskwy oraz obrony interesów wrogiego nam mocarstwa musi budzić społeczny sprzeciw i potępienie. Tym bardziej, że premier polskiego państwa wypowiadając wojnę własnemu narodowi złamał konstytucję, mało tego dopuścił się zdrady stanu, zwracając się o pomoc wojskową do Moskwy w celu rozbicia Solidarności. Jak nisko trzeba upaść, aby wzywać obce wojska przeciwko własnemu krajowi? Był to czyn haniebny, jego sprawcy nie zostali do tej pory za to rozliczeni a zdrada narodu polskiego – kolejna „Targowica” właściwie nie została ukarana. Bolesny i tragiczny jest również fakt, że gen. Jaruzelski z honorami został pochowany na Powązkach, obok bohaterów zabitych przez komunistów.
Ciągle musimy walczyć z mitem i w sposób stanowczy przeciwstawiać się komunistycznej propagandzie o uratowaniu Polski przez stan wojenny. To ekipa Jaruzelskiego stworzyła fałszywą teorię „mniejszego zła”, która okazała się jednak przekonująca dla bardzo wielu Polaków. Dlatego musimy pamiętać o tym tragicznym wydarzeniu, zadawać kłam tej fałszywej narracji i podawać prawdziwe fakty, zwłaszcza młodemu pokoleniu. Warto pamiętać o ważnych rocznicach i aktywnie w nich uczestniczyć, oddając tym samym hołd tym, którzy brali udział oraz kreowali najnowsze nasze dzieje. Dzisiaj po 39 latach pamiętajmy o ludziach Solidarności i o wszystkich tych , którzy stanęli w obronienie wolności i nie ulegli przemocy. Dzięki tym Polakom żyjemy w wolnej ojczyźnie” – napisał dziś na swoim facebookowym profilu poseł Marek Kwitek, który współorganizował dzisiejsze uroczystości.
Organizatorzy sandomierskich obchodów zachęcają także mieszkańców do zapalenia w domach Światła Wolności jako wyraz hołdu ofiarom stanu wojennego.
Organizatorami obchodów były: Komisje Zakładowe NSZZ „Solidarność”, Stowarzyszenie „Pamięć i Solidarność”, „Prawo i Sprawiedliwość”, Klub Radnych PiS, Jednostka Strzelecka 2018 w Sandomierzu, poseł na sejm RP Marek Kwitek oraz Klub „Gazety Polskiej” w Sandomierzu.
(Joanna Sarwa)