Marsz pamięci i spotkanie zaplanowano w Tarnobrzegu w rocznicę wypędzenia żydowskich mieszkańców przez hitlerowców.
„Shabbat Tarnobrzeg” będzie wydarzeniem upamiętniającym 2 października 1939 roku. Tego dnia w Tarnobrzegu rozpoczęła się zagłada Żydów, którzy wtedy stanowili 40% ludności miasta. Zgromadzono ich wówczas na dzisiejszym Placu Bartosza Głowackiego. Ogołocono z kosztowności i rzeczy wartościowych. Tych, którzy nie byli w stanie iść, rozstrzelano. Pozostałych uformowano w kolumnę i poprowadzono w kierunku Sanu, rzeki która w myśl porozumień paktu Ribbentrop-Mołotow była granicą pomiędzy okupacją niemiecką a sowiecką.
W Tarnobrzegu w piątek 2 października odbędzie się Marsz Pamięci. O godzinie 16.00 uczestnicy z lampionami w dłoniach zbiorą się na żydowskim cmentarzu w Tarnobrzegu. Dalsza trasa będzie prowadzić spod ohelu przed budynek dawnej synagogi. Dziś jest to siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Szerokiej. Następnie wszyscy udadzą się do Tarnobrzeskiego Domu Kultury. W TDK-u dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega Tadeusz Zych wygłosi wykład pod tytułem „Zamordowana pamięć – tarnobrzescy Żydzi”. Podczas spotkania przytoczone zostaną wypowiedzi świadków tarnobrzeskich wydarzeń z 2 października 1939 r. Na koniec akcent muzyczny Studio Piosenki TDK zaprezentuje program muzyczny.
Wstęp na spotkanie jest bezpłatny i otwarty.
Obchody odbywają się pod patronatem Prezydenta Tarnobrzega Dariusza Bożka. Organizatorami są tarnobrzescy społecznicy, Tarnobrzeski Dom Kultury, Tarnobrzeskie Towarzystwo Historyczne i Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega.