Kilkudziesięciu samorządowców z Mielca i powiatu mieleckiego mogło zapoznać się z systemem Dronika do pomiaru jakości powietrza z wykorzystaniem drona. Do walki ze smogiem wykorzystywane są coraz częściej nowoczesne metody, a jedną z nich są drony, które latają nad terenami mieszkaniowymi i przemysłowymi. Określają one poziom zanieczyszczenia powietrza i lokalizują trucicieli.
Jak mówi Bogdan Bieniek, przewodniczący rady miejskiej w Mielcu inwestycja w drona pozwoliłaby na inwentaryzację problemu niskiej emisji w zabudowie mieszkalnej.
Zdaniem komendanta straży miejskiej w Mielcu Arkadiusza Misiaka korzystanie z drona ułatwiłoby zlokalizowanie zanieczyszczeń wydobywających się z komina, byłby także on narzędziem pomagającym skutecznie likwidować takie miejsca.
System Dronika powstaje na Podkarpaciu. Został on opracowany w odpowiedzi na jedno z głównych wyzwań technologicznych współczesnej ochrony środowiska. Precyzyjne badanie zanieczyszczeń wody oraz powietrza w czasie rzeczywistym staje się możliwe dzięki kompleksowemu rozwiązaniu, które opiera się na współdziałaniu oprogramowania wizualizującego wyniki przeprowadzanych badań wraz z zasobnikami: mierzącym skład powietrza oraz pobierającym próbki wody.
Tomasz Łępa

![Tarnobrzeg: Kontrterroryści na Jeziorze Tarnobrzeskim – szkolili się z obsługi podwodnego drona [ZDJĘCIA]](https://leliwa.pl/wp-content/uploads/2026/04/b007cb1ef5a192d9e718e2da1607ce65_xl-350x250.jpg)






