100. rocznica Bitwy Warszawskiej, która pozwoliła zachować niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej i uratowała Europę przed bolszewizmem miała kilka odsłon w jej upamiętnianiu na terenie Mielca i powiatu mieleckiego. W Tuszowie Narodowym Grupa Rekonstrukcyjno – Historyczna im. Wojciecha Lisa „Mściciela” z Mielca oraz im. 3. Pułku Strzelców Podhalańskich z Dąbrowy Tarnowskiej wzięły udział w uroczystości odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej ofiarę żołnierzy z terenu Gminy Tuszów Narodowy w wojnie polsko-bolszewickiej 1920.
O legionistach, którzy przelewali krew w bitwie pod Kostiuchnówką pamiętano także w Książnicach k. Mielca.
Krótkie uroczystości miały też miejsce przy pomniku znajdującym się na terenie mieleckiej Sokolni, skąd następnie udano się na Polanę Niezłomnych, by tu odsłonić tablicę edukacyjno-historyczną z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej.
Mówi Remigiusz Tomecki ze stowarzyszenia Patriotyczny Mielec.
Pamięć o uczestnikach Bitwy Warszawskiej była przekazywana z pokolenia na pokolenie wielu rodzinom zamieszkujących powiat mielecki. Wśród nich jest Janusz Bik z gminy Padew Narodowa.
Świętowanie rocznicowego wydarzenia w Mielcu podsumowało widowisko słowno-muzyczne zatytułowane „Ojczyzna w potrzebie”
W widowisku wystąpiły m.in. Mielecka Orkiestra Dęta, Chóry Towarzystwa Śpiewaczego „Melodia”, Chór „Pasjonata” Gminnego Ośrodka Kultury w Padwi Narodowej, Grupa Teatralna „Antrakt” i Grupa Teatralno-Kabaretowa „Senior Show”.
Tomasz Łępa