11 ton żywności przywieźli sandomierscy terytorialsi do Domu Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia w Kurozwękach.
Mieszkańcy oraz pracownicy ośrodka, których obecnie jest około dwustu, są w profilaktycznej kwarantannie, która ma na celu minimalizację możliwości zakażenia COVID – 19. Prewencyjna izolacja uniemożliwia samodzielne przewiezienie żywności. Podstawowe produkty spożywcze takie jak: cukier, jajka, mąka, olej, makaron, fasola, ryż, soki czy mleko były umieszczone na dwunastu paletach, które żołnierze 102 sandomierskiego batalionu lekkiej piechoty wchodzącego w skład 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej załadowali w Banku Żywności w Ostrowcu Świętokrzyskim, po czym przewieźli do DPS-u w Kurozwękach i tam rozładowali.
Mówi dowódca sandomierskiego batalionu podpułkownik Arkadiusz Nenutil:
Wsparcie Domu Pomocy Społecznej przez żołnierzy 102 batalionu Obrony Terytorialnej jest realizowane w ramach operacji „Odporna Wiosna”. Od tygodnia w świętokrzyskiej brygadzie WOT działa Zespół Interwencji Kryzysowej, którego głównym zadaniem jest wsparcie depeesów na terenie woj. świętokrzyskiego.
Mówi starszy szeregowy Obrony Terytorialnej Daniel Woś z zespołu prasowego 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego pseudonim „Nurt”:
– Dostarczona przez terytorialsów żywność jest dla nas bardzo dużym wsparciem – mówi dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Kurozwękach siostra Barbara Ziółkowska.:
Od 18 marca WOT prowadzi pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowanych jest ponad 4 tys żołnierzy, w tym podchorążych Akademii Wojskowych. Celem operacji jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych.
W ramach „Odpornej Wiosny” terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego.
Joanna Sarwa
Fot. 10 ŚBOT