Afrykański Pomór Świń z dużym prawdopodobieństwem jest w Tarnobrzegu. W granicach administracyjnych miasta znaleziono łącznie 10 martwych dzików. Jednego przed tygodniem, trzy w piątek, a sześć – w wyniku szeroko zakrojonego przeszukiwania terenu między innymi przez myśliwych – dziś.
Przebadane w Krośnie próbki pobrane z pierwszego truchła potwierdziły wirusa ASF. Aby pewność była stuprocentowa materiał z padłego zwierzęcia bada laboratorium w Puławach. Wyniki mają być znane w poniedziałek.
Mówi Łowczy Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnobrzegu, Robert Bąk.
Obecnie trwają działania mające na celu eliminację wirusa, w tym odstrzał redukcyjny.
Każdy, kto natknie się na padłe zwierzę powinien poinformować o tym służby: straż miejską, policję, Polski Związek Łowiecki lub inspektorat weterynarii.
Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, choroba nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia. Afrykański Pomór Świń prowadzi do ogromnych strat w gospodarstwach, w których hodowana jest trzoda chlewna.
Więcej na temat przypadków ASF w rejonie Tarnobrzega dowiedzą się Państwo z rozmowy z Łowczym Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnobrzegu, Robertem Bąkiem.