Podwykonawcy i dostawcy materiałów na budowę systemu ochrony przeciwpowodziowej Sandomierza realizowanego przez konsorcjum firm pod przewodnictwem Energopolu Szczecin nadal nie otrzymali w całości zaległych pieniędzy. Na zlecenie Wód Polskich inwestycję realizowało konsorcjum spółek Energopol Szczecin i Melbud z Grudziądza. Firma Energopol złożyła wniosek o upadłość, zostawiając rozpoczęte prace, rozkopane wały i niezapłacone rachunki za dostarczone materiały i wykonane usługi. Dziś w Starostwie Powiatowym w Sandomierzu odbyło się kolejne spotkanie z przedstawicielami Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
Mówi starosta sandomierski Marcin Piwnik:
W dzisiejszym spotkaniu wziął udział jeden z dostawców – Piotr Obarzanek – właściciel kopalni piasku z Samborca:
– Sprawa zostanie rozwiązana – zapewnia rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Magdalena Gala:
Inwestycja pod nazwą ‚Ochrona przeciwpowodziowa Sandomierza’ obejmuje: zabezpieczenie przeciwpowodziowe w obrębie ujściowego odcinka rzeki Atramentówki, budowę nowej pompowni ‚Koćmierzów’ i śluzy grawitacyjnej w Koćmierzowie (w prawym wale Wisły) oraz kanału odprowadzającego wodę z Atramentówki do pompowni, zabezpieczenie wałów rzeki Koprzywianki (wał lewy 12,9 km, wał prawy 14,4 km), budowę przepompowni wody w miejscowości Szewce, rozbudowę wału opaskowego zabezpieczającego przed wodami powodziowymi hutę szkła i osiedle mieszkaniowe w Sandomierzu wraz z rozbudową wału przeciwpowodziowego rzeki Wisły od ul. Lwowskiej do połączenia z wałem Koćmierzów, zabezpieczenie przeciwpowodziowe w obrębie cieku Struga A wraz z przebudową i rozbudową przepompowni ‚Nadbrzezie’ oraz rozbudowę przepompowni wody w miejscowości Zajeziorze.
Prace w ramach inwestycji pod nazwą ‚Ochrona przeciwpowodziowa Sandomierza’ mają się zakończyć w grudniu 2020 roku.
Inwestycja jest finansowana z pożyczki Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy, Funduszu Spójności Unii Europejskiej oraz budżetu państwa.
(Joanna Sarwa)