Dwadzieścia sześć kolęd i pastorałek zaśpiewa Sandomierski Chór Katedralny podczas noworocznego koncertu kolęd, który odbędzie się w bazylice katedralnej w Sandomierzu.
Mówi dyrektor chóru dr Maria Konopka:
Obecnie do chóru należy 38 osób, głównie dorosłych, reprezentujących wszystkie parafie Sandomierza i okoliczne miejscowości. Sandomierski Chór Katedralny obchodzi w tym roku jubileusz 125 lecia istnienia. Jubileuszowy koncert odbył się w maju ale chór nadal świętuje.
Po raz pierwszy w koncercie noworocznym obok chóru dorosłych wystąpi także dziecięco-młodzieżowy chór, działający przy katedrze, założony w lutym tego roku przez dr Marię Konopkę. Chór ten powstał z okazji jubileuszu chóru i jest nawiązaniem do najwcześniejszej tradycji chóru katedralnego. W tej chwili w młodszym chórze śpiewa piętnaście osób w wieku od III do VIII klasy szkoły podstawowej.
Podczas noworocznego koncertu kolęd będzie można usłyszeć utwory w różnych opracowaniach:
Chór Katedralny założony został w 1894 r., przez ks. Antoniego Kasprzyckiego, profesora Sandomierskiego Seminarium Duchownego dla liturgicznych potrzeb katedry sandomierskiej. Przez kilka pierwszych lat był to chór chór chłopięco – męski, zgodnie z ówczesnym prawodawstwem muzyczno-liturgicznym. Począwszy od początku XX w. jest to chór mieszany złożony z kobiet i mężczyzn.
Chór prowadzony był przez kolejnych profesorów Wyższego Seminarium Duchownego, m.in. ks. profesora Wendelina Świerczka- kompozytora, ks. prof. KUL Jana Chwałka – muzykologa, ks. prof. Henryka Ćwieka, a od 1987 r. przez siostrę dr Marię Konopkę ze zgromadzenia sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej.
Chór jest zespołem kościelnym, liturgicznym. Od początków istnienia śpiewał podczas uroczystych mszy świętych pontyfikalnych w sandomierskiej katedrze. Ponadto brał udział w muzycznej oprawie pielgrzymki papieża Jana Pawła II do ojczyzny, w Krośnie i w Sandomierzu.
Chór szerzy religijną kulturę, organizując także koncerty muzyki sakralnej w Sandomierzu, w różnych miastach Polski i w innych krajach. Występował kilkakrotnie w Niemczech, we Francji, we Włoszech, Szwajcarii, na Węgrzech, Słowacji, Litwie, Ukrainie, w Czechach i na Białorusi.
W 2001 r. zajął pierwsze miejsce w Wojewódzkim Świętokrzyskim Festiwalu Pieśni Maryjnych.
Sandomierski Chór Katedralny jest współwykonawcą Wielkiej koncertowej Mszy Papieskiej Missa Solemnis Sandomiriensis „Beati Mundo Corde” Woyciecha Mrozka, poświęconej św. Janowi Pawłowi II, mszy uwiecznionej na płytach DVD, którą razem z Prawosławnym Chórem Z Rivnego z Ukrainy i Filharmoniami z Katowic, Kielc, Płocka i Lwowa wykonywał w katedrze sandomierskiej, na Świętym Krzyżu oraz w Toruniu, Bydgoszczy i Gdańsku. Ma na swoim koncie także Oratorium o Męczennikach Sandomierskich Piotra Pałki i Huberta Kowalskiego, powstałym z inicjatywy biskupa Krzysztofa Nitkiewicza. Oratorium wystawione było na zamku Krzyżtoporze oraz w Stalowej Woli. Wykonawcami byli przedstawiciele wielu chórów z diecezji sandomierskiej oraz Filharmonia z Kielc, a ostatnio muzycy z Krakowa i Warszawy. Oratorium jest uwiecznione na płycie DVD. Chór katedralny wydał także dwie płyty: z kolędami i pieśniami maryjnymi.
Noworoczny koncert kolęd odbędzie się 1 stycznia o godz. 16.00 w bazylice katedralnej w Sandomierzu.
Joanna Sarwa
Pliki:
chor-katedralny-koncert-nowy-rok-2020-1
chor-katedralny-koncert-nowy-rok-2020-1-1