Przedwojenny społecznik, podróżnik i pedagog, nazywany „ojcem regionalizmu polskiego” Aleksander Patkowski został honorowym obywatelem Sandomierza. W Zamku Królewskim w Sandomierzu odbyła się uroczystość, w której wzięła udział rodzina Aleksandra Patkowskiego.
Decyzję o honorowym nadaniu honorowego obywatelstwa podjęli we wrześniu miejscy radni. Pomysłodawcą był sandomierzanin Zbigniew Puławski.
Aleksander Patkowski urodził się w 1890 w Ożarowie, zmarł w 1942 w obozie Auschwitz-Birkenau. Ukończył progimnazjum w Sandomierzu. Studiował polonistykę i łacinę we Lwowie oraz anglistykę w Krakowie. Po studiach wrócił do Sandomierza. Organizował piesze wycieczki po różnych okolicach kraju, podróżował też poza jego granice. Podczas studiów klasycystycznych w Sandomierzu brał udział w przedstawieniach teatralnych i odczytach literackich. Współtworzył prywatne gimnazjum w Sandomierzu, gdzie wykładał naukę o Polsce współczesnej. W 1922 zorganizował kurs krajoznawczy dla nauczycieli szkół podstawowych, którego inicjatywa zaowocowała powołaniem przez niego Powszechnego Uniwersytetu Regionalnego im. Stanisława Konarskiego. Wśród pozostawionych przez niego publikacji znalazła się książka „Sandomierskie – Góry Świętokrzyskie”.
Dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu dr Dominik Kacper Płaza ma nadzieję, że uhonorowanie Aleksandra Patkowskiego pociągnie za sobą kolejne działania:
Uroczyste nadanie honorowego obywatelstwa miało miejsce podczas gali wręczenia nagród Bonum Publicum im. Aleksandra Patkowskiego. Otrzymali je: Towarzystwo Naukowe Sandomierskie, książka ks. Bartłomieja Krzosa pod tytułem „Przewodnik po dziejach Diecezji Sandomierskiej. Wspólna historia ziem dzisiejszej Ziemi Sandomierskiej w świetle współczesnych opracowań” oraz Maja Nowak i Sylwia Kubik z LO im. Bartosza Głowackiego w Opatowie za pracę o św. Wincentym.
(Joanna Sarwa)