Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie utrzymał nakaz ciągłego pomiaru emisji zanieczyszczeń na dwóch największych kominach zakładów Kronospan w Mielcu. Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi domagała się utrzymania jak najwyższych standardów ochrony powietrza i poszanowania potrzeb mieszkańców miasta. Mówi Michał Zabłocki z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
Fundacja podkreślała, że pomiar ciągły musi zostać utrzymany na dwóch największych kominach, domagała się też rozciągnięcia monitoringu ciągłego na pozostałe emitory. Ministerstwo Środowiska zaznaczyło, że istniała podstawa do wprowadzenia monitoringu ciągłego, gdyż lokalna społeczność chciała wiedzieć, co wydostaje się z tej instalacji, a zakład nie ma prawa emitować substancji nieuwzględnionych w pozwoleniu zintegrowanym.
Zakłady przetwórstwa drzewnego Kronospan są największą fabryką w mieleckiej strefie przemysłowej. Według mieszkańców w znacznym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza w mieście. Przed sądem zakład domagał się uchylenia pozwolenia zintegrowanego, wydanego w czerwcu 2018 r. Argumentował m.in., że koszt instalacji służącej do pomiaru ciągłego jest zbyt wysoki.
(Tomasz Łępa)