Stalowa Wola była jednym z miejsc na Podkarpaciu , gdzie odbyły się Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Obchody organizowane są po raz 11, a po raz drugi odbywają się również w Stalowej Woli. W ramach stalowowolskich obchodów w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie, w którym licznie uczestniczyła m.in. młodzież szkolna. Odbył się pokaz filmów poświęconych historii i kulturze Żydów widzianych oczyma uczniów stalowowolskich szkół. Roman Niwierski, który poprowadził spotkanie przedstawi 'Życie religijne, kulturę i tradycje społeczności żydowskiej sprzed Holokaustu’:
Warto dodać, że Rozwadów, obecna dzielnica Stalowej Woli przed wojną był miasteczkiem w społeczność żydowska stanowiła ponad 70% mieszkańców. Rozwadowa. Aneta Garanty z Muzeum Regionalnego w Stawowej Woli mówiła m.in. o mieszkańcach Rozwadowa którzy ratowali Żydów. A byli to nie tylko lekarze Eugeniusz Łazowski i Stanisław Matulewicz, którzy dzięki wywołaniu sztucznej epidemii tyfusu uratowali przed wywózką do obozów pracy 8 tys. osób:
Uczestnicy spotkania mieli okazję również obejrzeć film przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Stalowej Woli pod tytułem 'Słów tory już nie usłyszysz’ o dramatycznych losach rozwadowskich Żydów podczas drugiej wojny światowej:
Pan Kazimierz był m.in. świadkiem egzekucji na rozwadowskim rynku:
Na stalowowolskie spotkanie zaproszenie otrzymali również z Ellen Mayer – Kalter i Leo Mayer z Holandii, potomkowie pochodzącej z Rzeszowa rodziny żydowskiej. Oprawę muzyczną spotkania zapewnili nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej w Stalowej Woli Janusz Hadała i Janusz Turek.
(Marta Górecka)